Kosova Bölgesel Kalkinma Bakani Damka'dan ATO Baskani Baran'a Ziyaret

Kosova Bölgesel Kalkinma Bakani ve Demokratik Türk Partisi Genel Baskani Fikrim Damka, Ankara Ticaret Odasi (ATO) Yönetim Kurulu Baskani Gürsel Baran’i ziyaret etti.

Kosova Bölgesel Kalkinma Bakani Damka'dan ATO Baskani Baran'a Ziyaret
Kosova Bölgesel Kalkinma Bakani Damka, ATO’yu ziyaretinde Kosova’nin kalkinmasini hizli ve saglam yapabilmek için çalismalar gerçeklestirdiklerini ve bu süreçte Türkiye’yi hep yanlarinda gördüklerini söyledi.

Bakan Damka, hâlihazirda Türk sirketlerinin Kosova’da havalimani ve enerji alanlarinda yatirimlari bulundugunu, Ziraat Bankasi, Is Bankasi ve TEB’in de Kosova’da hizmet verdigini belirtti.

Türkiye’nin desteginin devam etmesi arzusunda olduklarini söyleyen Damka, “Türkiye, Kosova’nin savas sirasinda da, sonrasindaki yapilanma sürecinde de, kalkinma sürecinde de yaninda oldugunu her zaman hissettirdi. Simdi bunun devamini getirmek arzusundayiz. Genç bir ülke olarak her zaman destege ihtiyacimiz var. Sizlerden destek gördügümüz sürece sirtimiz yere gelmez” dedi.

ATO Baskani Baran ise, Kosova’nin da içinde yer aldigi Balkanlar’in Türkiye’nin ekonomik ve siyasi politikalari açisindan özel bir öneme sahip oldugunu belirterek, “Kosova’nin bagimsizligi ve ekonomik gelisimi, Türkiye’nin Avrupa’ya açilan yolu Balkanlar’daki baris ve istikrarin temelini olusturuyor” ifadelerini kullandi.

Cografi yakinliga, Türk nüfusunun yogunluguna ve iliskileri gelistirme niyetine ragmen Kosova ile Türkiye arasindaki ticaretin istenen seviyeye ulasamadigina dikkat çeken Baran, “Ülkelerimiz arasindaki ticaret hala milyon dolar düzeyinde seyrediyor. Bu rakamla yetinmek mümkün degil. Ticaretimizi en kisa sürede milyar dolar düzeyine ulastirmak için Ankara Ticaret Odasi olarak üzerimize düsen her türlü görevi yapmaya haziriz” dedi.

Görüsmede ATO Meclis Baskani Mustafa Deryal, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Ülkü Karakus, Adem Ali Yilmaz, Nihat Uysalli, Süleyman Ekinci, Halil Ilik, Nuh Acar ile eski ATO Yönetim Kurulu Üyesi Hifzi Kurusa da yer aldi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.