Maruni Patrigi, Lübnan-Körfez Krizini Yatistirmak Için Yetkilileri 'Kararli Adim' Atmaya Çagirdi

Lübnan Maruni Patrigi Mar Besara Butrus er-Rai, Cumhurbaskani Misel Avn, Basbakan Necib Mikati ve tüm yetkililere Lübnan-Körfez krizini yatistirmak için "kararli adim" atmalari çagrisinda bulundu.

Patrik Rai, baskent Beyrut'un kuzeyindeki Bkerke Kilisesi'nde düzenlenen pazar ayininde, Lübnan Enformasyon Bakani George Kardahi'nin Suudi Arabistan'i elestiren ifadelerinin ardindan, Suudi Arabistan basta olmak üzere bazi Körfez ülkeleri ile Beyrut arasinda yasanan gerginlige degindi.

Rai, "Cumhurbaskani Avn, Basbakan Mikati ve yetkili herkesin Lübnan-Körfez krizini yatistirmak için kararli bir adim atmalarini dört gözle bekliyoruz. Bu adimin hedefi Lübnan'i ve Lübnanlilari içeride ve disarida savunmak." dedi.

- Lübnan Enformasyon Bakani'ndan Riyad'a Yemen suçlamasi

Lübnan Enformasyon Bakani Kardahi, daha önce katildigi ve 27 Ekim'de yayimlanan bir televizyon programinda Husiler ve Yemen'e iliskin soru üzerine Riyad'i suçlayici ifadeler kullandigi bir degerlendirmede bulunmustu.

"Hizbullah gibi Husilerin de silahli bir örgüt olarak kendi topragini savundugunu düsünüp düsünmedigine" iliskin soruya Kardahi, "Tabii ki topragini koruyor. Sahsi görüsüm, Yemen'de bu savasin sona ermesi gerekiyor. Savas uçaklariyla evler, binalar, köyler ve sehirler saldirilara maruz kaliyor." yanitini vermisti.

Kardahi'nin Yemen'le ilgili Riyad yönetimini elestiren açiklamalari üzerine önce Suudi Arabistan, ardindan Bahreyn, Kuveyt ve Birlesik Arap Emirlikleri (BAE) Lübnan'daki büyükelçilerini geri çagirmisti.

Enformasyon Bakani Kardahi'nin krize yol açan ifadeleri üzerine Lübnan Basbakan Necib Mikati de yazili açiklama yayimlamisti.

Açiklamada, Kardahi'nin bakanlik görevine baslamadan önce bir televizyon programinda Yemen'le ilgili bazi ifadeler kullandigi, bunun hiçbir sekilde su anki konumunu yansitmadigi belirtilmisti.

Kardahi'nin açiklamalarinin reddedildigi vurgulanirken söz konusu ifadelerin hiçbir sekilde Lübnan'in Arap ülkeleri ve özellikle Suudi Arabistan ile siyasetini yansitmadigi kaydedilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.