Akkuyu Nükleer A.S., Akkuyu NGS'nin 4'Üncü Güç Ünitesi Için Insaat Lisansini Aldi

Nükleer Düzenleme Kurumu, Akkuyu Nükleer A.S. adina Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) 4’üncü güç ünitesi için insaat lisansinin verilmesini onayladi. Lisansin düzenlenmesi, nükleer güvenlik açisindan önemli olan tesisler de dahil olmak üzere ünitedeki tüm insaat ve montaj islerinin yapilmasina olanak sagliyor.

Akkuyu Nükleer A.S., Akkuyu NGS'nin 4'Üncü Güç Ünitesi Için Insaat Lisansini Aldi
Insaat lisansinin alinmasi için gerekli basvuru belgeleri, 12 Mayis 2020 tarihinde Nükleer Düzenleme Kurumuna (NDK) sunulmustu. Akkuyu Nükleer A.S., insaat lisansi basvurusu kapsaminda Ön Güvenlik Analizi Raporunu (ÖGAR), Olasilikli Güvenlik Analizini ve ayrica güç ünitesinin güvenligini ve güvenilirligini dogrulayan bir dizi belgeyi NDK’ya ibraz etmisti.

Basvuru belgelerinin incelenmesi sonucunda NDK tarafindan verilen karar ile Akkuyu NGS’nin 4’üncü ünitesine insaat lisansinin verilmesi uygun bulundu. Bu lisans, 4’üncü ünitenin reaktör ve türbin adalari gibi nükleer güvenlik kapsaminda yer alan tüm bina ve yapilarinin insaatina baslanmasini mümkün kiliyor.

“Projemiz için çok önemli bir asama”

Akkuyu Nükleer A.S. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, konuya iliskin yaptigi açiklamada, “4’üncü güç ünitesinin yapimi için insaat lisansinin alinmasi, projemiz için çok önemli bir asamadir. Öncelikle bu önemli belgenin elde edilmesinde emegi geçen tüm Türk ve Rus meslektaslarima içtenlikle tesekkür etmek istiyorum. 4’üncü güç ünitesinin yapimina iliskin lisansin alinmasiyla birlikte, 4 üniteli nükleer santralimizin insaatina iliskin lisanslama sürecini tamamlayarak Nükleer Düzenleme Kurumundan Türk meslektaslarimizin degerlendirmeleri sonucunda projemizin güvenligini, bütünlügünü, geçerliligini ve benzersizligini dogruladik. Artik 4 güç ünitesinin tamaminda çalismalara baslamaya haziriz. Önümüzdeki yilin basinda 4’üncü ünite nükleer ada binalari temel plakalarini insa etmeye basliyoruz" dedi.

Insaat lisansinin alinmasindan önce 4’üncü ünite insaat alaninda, 30 Haziran 2021 tarihli sinirli çalisma iznine uygun olarak, zemin etütleri ve hafriyat çikarilmasi gibi hazirlik çalismalari yürütülüyordu. Bu yilin sonuna kadar reaktör ve türbin binalarinin temel alti beton levhalarinin yapimina baslanmasi ve ardindan temellerin güçlendirilmesi planlaniyor.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santraline iliskin lisanslama süreci, Türkiye Cumhuriyeti’nin çesitli devlet kurumlarindan yaklasik 120 farkli lisans, izin ve onayin alinmasini öngörüyor. Bugüne kadar proje kapsaminda ÇED (Çevresel Etki Degerlendirmesi) olumlu belgesi, elektrik üretim lisansi, dört güç ünitesi için sinirli çalisma izinleri ve insaat lisanslari ve Dogu Kargo Terminali isletme izni gibi kilit öneme sahip olan lisans ve izinler düzenlendi.

Önümüzdeki süreçte Nükleer Düzenleme Kurumu, yapim asamasi devam eden dört güç ünitesinin her biri için hizmete sokma, yakit yükleme, devreye alma ve isletme personelin lisanslandirilmasi gibi konularda lisans basvurularini degerlendirmeye alacak.

Akkuyu NGS sahasi, nükleer enerji sektöründe dünyanin en büyük insaat alanlarindan biri haline gelmis durumda. 13 binden fazla kisinin çalistigi Akkuyu NGS sahasinda, 70’in üzerinde kule vinci dahil olmak üzere binden fazla insaat ekipmani ve araci yer aliyor. Sahada yürütülen bütün çalismalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili tüm kamu kurum ve kuruluslari ile bagimsiz nükleer yapi denetim kuruluslarinin yakin denetimi ve koordinasyonu içerisinde gerçeklestiriliyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.