Baciyan-I Rum Diyari Kirsehir'de 'Nerede Kalmistik…' Egitim Seferberligi Projesi

Baciyan-i Rum diyari Kirsehir'de, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in esi Emine Erdogan'in himayelerinde, AK Parti Genel Merkez Kadin Kollari Baskanliginca baslatilan "Nerede Kalmistik..." Egitim Seferberligi Projesi'nin tanitimi gerçeklestirildi.

AK Parti Kirsehir Il Baskanligi'nda düzenlenen basin toplantisinda konusan Genel Merkez Kadin Kollari Il Koordinatörü Sena Aktürk, projenin Baciyan-i Rum kadin örgütlenmesinin basladigi Kirsehir'de yapilmasinin ayri bir anlam tasidigini, egitimi yarim kalan kadin ve kizlari kapsadigini söyledi.

Kadinlarin, Avrupa'da 18. yüzyilda is gücüne dahil oldugunu ancak Fatma Baci'nin öncülügünde baslatilan Baciyan-i Rum kadin örgütlenmesiyle Anadolu'da 13. yüzyilda egitim ve is gücüne katildiklarini vurgulayan Aktürk, "Sadece is gücüne degil aslinda siyasete de dahil olmus oldular. Ben projenin, Baciyan-i Rum nedeniyle Kirsehir'de daha anlamli oldugunu düsünüyorum. Bizim Kadin Emegi Istikbali Programlarimiz var. Büyük ve güçlü Türkiye ideali, kadinlarimizin daha aktif rol oynamasiyla hayata geçecek." dedi.

Aktürk, 2023 hedefleri dogrultusunda Türkiye'yi karis karis gezdiklerini belirterek, "Emegi ile kendi isini kurmus kadinlarin öncülügünde programlar gerçeklestiriyoruz. Bu egitim projesiyle de kadinlarimizin egitim hayatina yeniden devam etmelerini saglamayi amaçliyoruz." diye konustu.

AK Parti Kirsehir Il Baskani Seher Ünsal da Baciyan-i Rum adindaki Anadolu Kadinlar Birligi'nin topluma yön veren konumlarinin bugün bile hayranlik uyandirdigina isaret ederek, yüzyillar öncesinden yakilan bu mesaleyi tasimanin Anadolu kadinlarinin görevi olduguna dikkati çekti.

Sanayiden ekonomiye, tiptan sanata ve spora kadar her alanda iftihar kaynagi kadinlarin oldugunu aktaran Ünsal, sunlari kaydetti:

"Bu nitelikli insan kaynaginin artmasi, ülkemizin gelisimi açisindan hayati öneme sahiptir. Inaniyorum ki Nerede Kalmistik Projesi, kadinlarimizin bilgi ve becerileri kadar istihdam oranlarini da arttiracaktir. Güçlü kadinlar güçlü ailelere, güçlü aileler ise bilegi bükülemez bir topluma dönüsecektir. Egitiminize devam etmek, hayalini kurdugunuz diplomayi almak için geç kalmadiniz. Size bilgi ve destek saglayacak olan gönüllü egitim rehberlerimiz yola çikti bile. Siz sadece 'nerede kalmistik' deyin ve kaldiginiz yerden gelin el ele birlikte devam edelim."

Proje ile ilgili brosürlerin dagitildigi toplantiya, AK Parti Kirsehir Kadin Kollari Baskani Meryem Düger ve çok sayida kadin katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.