Bakan Dinçer ve Yıldız, 24 derslikli okulun temelini attı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Zonguldak'ın Karaman beldesinde Amelebirliği tarafınd

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Zonguldak'ın Karaman beldesinde Amelebirliği tarafından yaptırılacak 24 derslikli ilköğretim okulu ile kapalı spor salonu kompleksinin temel atma törenine katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Bakan Dinçer, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu söyledi. "İşsizliğin en önemli nedenlerinden birisi, çocuklarımızın belirli konuda meslek sahibi olmamalarıdır. Çocuklarımızın bir mesleği yoksa, belirli konularda uzman olmamışlarsa iş bulma imkanları sınırlıdır." dedi.

İş isteyenlere 'ne iş yaparsın' diye sorduğunda 'ne iş olsa yaparım' şeklinde cevap aldığını belirten Bakan Dinçer, "Bunu tercüme edecek olursak 'benim elimden hiçbir iş gelmiyor' demektir. Bu yüzden mutlaka çocuklarımızı okutmalıyız. Hatta, meslek eğitimine yönlendirerek altın bilezik kazanmalarını sağlamalıyız." diye konuştu. Bakan Dinçer, mesleğin önemli olduğunu, özellikle meslek liselerine giden çocuklara özel teşvikler verdiklerine dikkati çekti.

Bakan Yıldız da, bugün yapılan açılışın hiç unutmayacağı bir tarihte olduğunu, 01.01.2011 saat 11.00'in 30-40 yıl geçse bile rahat hatırlanabilecek tarih olduğunu belirtti. Dün, maden işçileri ile madende çok keyifli vakit geçirdiklerini anlatan Bakan Yıldız, "Türkiye değişiyor ve büyüyor. Bu karşılayabilecek enerji yatırımlarının yanı sıra bütün sektörlerde, başta eğitim olmak üzere ciddi atılım içerisindeyiz. Eğitim, insana yapılan yatırımdır." dedi.

Amelebirliği Başkanı Muzaffer Kalaycıoğlu, her zaman maden işçilerinin yanında yer alarak yardım ettiklerini bildirdi. Kalaycıoğlu, Bakan Dinçer ve Yıldız'a, madenci plaketi hediye etti.

Bakan Dinçer, Bakan Yıldız, eski TBMM Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, milletvekilleri Polat Türkmen ve Fazlı Erdoğan butona birlikte basarak okulun temelini attı. Zonguldak Valisi Erdal Ata, daha sonra 100. Yıl Tesisleri'nde Filyos Vadisi hakkında bilgi verdi.

GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI