OMÜ Ziraat Fakültesi'nde 210 Ögrencinin Mezuniyet Coskusu

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi’nde egitimlerini tamamlayan 210 ögrenci, mezuniyet heyecani yasadi. Ziraat Fakültesi kuruldugu günden bu yana toplam 7 bin 591 mezun verdi.

OMÜ Ziraat Fakültesi'nde 210 Ögrencinin Mezuniyet Coskusu
Ziraat Fakültesi Mezuniyet Töreni Yasam Merkezi’nde yapildi. Saygi durusunda bulunulmasi ve Istiklal Marsi’nin okunmasindan sonra konusmalara geçildi. Ögrenciler adina dönem birincisi Gülse Sevil, bir konusma yapti.

Akabinde konusmasini yapan Dekan Prof. Dr. Muharrem Özcan, "Fakültemiz 140 akademik ve 54 idari personel ile 9 bölümde lisans ve lisansüstü düzeyde egitim-ögretim ve arastirma faaliyetlerini sürdürmektedir. Ziraat Fakültemiz, akademik kadrosunun yetkinligiyle, ulusal ve uluslararasi projeleriyle ülkemizin önde gelen ziraat fakültelerinden bir tanesidir. Bu yetkinlik, fakültemizin uluslararasi alanda yaptigi etkinliklerle kendini göstermektedir. Fakültemiz ögrencilerinin bu yönden çok sansli olduklarini bilmelerini ve bu sansi mezuniyet sonrasinda da iyi kullanabilmelerini diliyorum. Halen aktif bin 413 ögrencisi bulunan fakültemiz, bugüne kadar 7 bin 381 ziraat mühendisi yetistirmenin hakli gururunu tasimaktadir. Bu sayiya, bugün mezun olan 210 ögrencimizi de eklememiz gerekmektedir. Fakültemizde, 25 farkli ülkeden gelen 129 ögrenci de lisans ögrenimi görmektedir. Fakültemiz, lisans yaninda lisansüstü ögrenimde de uluslararasi ögrencileri mesleki bilgilerle donatmaya çalismaktadir" dedi.

Türkiye’nin ürün çesitliligi, verimlilik, üretim kapasitesi ve kalitesiyle küresel tarim ekonomisinde dünyanin en önemli aktörlerinden bir tanesi olduguna dikkat çeken Dekan Özcan, "Türkiye, dünya tarim alanlari açisindan sahip oldugu yüzde 0,8’lik pay ile küresel tarim çiktisinin yaklasik yüzde 1,45’ini üretmekle birlikte bu degeri arttiran ve arttirabilecek potansiyeli olan bir ülkedir. Dünyada tarim ve tarim ekonomisi yönünden en önemli ilk 10 ülke arasinda yer alan ülkemizde, yapilacak çok isin oldugunu ve bunlarin, genç meslektaslarim olarak sizleri bekledigini önemle hatirlatmak isterim. Genç meslektaslarim, çalisma yasaminda talep edilen bir mühendis olmada, baslangiçta mezun oldugunuz üniversite ve fakültenin marka degeri belirleyici olmaktadir. Bu noktada sansli oldugunuzu belirtmekle birlikte, sahip oldugunuz bu marka degerini sizin gayretlerinizle koruyacaginizi belirtmek isterim" diye konustu.

Dekan Özcan’in ardindan Ziraat Mühendisleri Odasi(ZMO) Samsun Sube Baskani Havva Yurdunuseven Bayzat, Il Tarim ve Orman Müdürü Ibrahim Saglam da birer konusma gerçeklestirdi. Konusmalarinin ardinda fakültede derecelere girenlere ve mezun olan ögrencilere akademisyenler tarafindan basari belgeleri verildi.

Belgelerin takdimi ve edilen yeminin ardindan keplerini havaya firlatan ögrenciler mezuniyetin coskusu yasadi. Mezuniyet törenine ögrencilerin aileleri de katildi.

Kaynak: İHA