CEO Ertekin Açiklamasi 'Satilacak Sirketlerimizin Gelirleri Hazine Kasasina Girecek'

Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, holding bünyesindeki HES Kablo Erciyes Çelik Halat ve Bizim Menkul Degerler’in yani sira 5 enerji sirketinin satisa çiktigini belirterek, "Buradan elde edilecek gelirin tamami hazineye aktarilacak. Yol olacak, hizmet olacak, saglik ocagi olacak ve hepimizin hizmetine dönecek" dedi.

CEO Ertekin Açiklamasi 'Satilacak Sirketlerimizin Gelirleri Hazine Kasasina Girecek'
Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, Ihlas Haber Ajansi’na özel yaptigi açiklamada Türkiye’nin en iyi sirketlerini bünyesinde barindiran bir holding olduklarini söyleyerek, "Erciyes Anadolu Holding olarak Türkiye’nin en iyi sirketlerini bünyesinde barindiran bir holdingiz. ISO 500 listesi açiklandi. Bu listede 6 ayri sirketimiz var. Ciro rakamlarimiz ve karliliklar gayet iyi. Bunlari bu sehrin emegiyle, is gücüyle kazandiginiz zaman sehre olan vefa borcunuzu da ödemek zorundasiniz" dedi.

2013-2016 yillari arasinda holdingin çok kötü yönetildigini aktaran Ertekin, “6 Temmuz 2016 tarihinde Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Baskani rahmetli Veli Altinkaya ile birlikte yaptigimiz bir basin toplantisinda holdingin mali durumu ile ilgili sorulan bir soruya, 2013-2016 yillari arasinda 3 yil holdingin iki sirketinin çok kötü yönetildigini ifade etmistim. HES Kablo ve enerji sirketinde yapilan yanlisliklar nedeniyle holdingin diger sirketleri de sikinti görme noktasina gelmis. Problemin ne oldugunu tespit edip, çözümünü hizlica hayata geçirdik. O gün ben bunlari size söylerken, HES gibi çok büyük bir isletme yüzde 3-4’lük karla dönmeye çalisiyordu. Bu ticarette mümkün degil. Bugün yüzde 16,5’lara geldi. Sirket o dönemde parasini 145 günde topluyordu, bugün 45 günde tahsilatini sagliyor. O gün mal gümrüge gelmeden 1 hafta önce parasini ödüyordu. Bugün fabrikaya girdikten 3 hafta sonra parasini ödüyor. Bütün bunlara bakildigi zaman daha verimli bir isletme var" diye konustu.

Erciyes Anadolu Holding’e bagli sirketlerin TMSF kayyumlugunda çok profesyonelce yönetildiginin altini çizen Ertekin, "Zaten TMSF bu isi çok iyi biliyor. Bizler de bu isleri yapmak için buralara geldik" dedi.

Holding bünyesinde bulunan sirketlerin satisina iliskin sorulari da yanitlayan Ertekin, "HES Kablo Erciyes Çelik Halat ve Bizim Menkul Degerler 2 gün önce Resmi Gazete’de ilana çikmisti. Dün gece de enerji sirketleri çikti. 5 tane enerji sirketimiz bir arada satisa çikti. O gün gündem ettigim ve ‘iyi yönetilmiyor’ dedigim gruplardan bir tanesi enerji gruplariydi. Onlari da son 5 sene içerisinde toparladigimizi düsünüyorum. Bugün belirli bir yere geldiler. Bizim kayyum olarak atandigimiz dönemde günes enerjisi hiç yoktu. Rüzgarda küçük bir santral vardi. Üzerine 187 megavat yatirim yapildi. Van’da ve Antalya’da 87,5 megavatlik günese ilk yatirimlar yapildi. Bütün bunlara bakildigi zaman Türkiye’de ilk 5 araç sarj istasyonu lisansi alan sirketten bir tanesiyiz. Orada da çok yakin zamanda Togg’un sarj istasyonu is birimiyle iyi bir ortaklik yaptik. Bundan sonra artik Türkiye’de Togg, RHG Enertürk eliyle büyüyecek. Öyle bakildiginda iyi isler yapildigini söyleyebilirim. Bunlarin da tabii ki fiyata yansimasi olacak. Fiyat önemli çünkü buradan elde edilecek gelirin tamami hazineye aktarilacak. Yol olacak, hizmet olacak, saglik ocagi olacak ve hepimizin hizmetine dönecek" seklinde konustu.

Kaynak: İHA