Ankara'nin Yani Basinda Terk Edilmis Issiz Bir Köy Açiklamasi Kayi Köyü

Ankara’ya yaklasik 35 kilometre uzaklikta bulunan ve heyelan tehlikesi ve köy alaninin dar olmasi nedeniyle halkin bölgeyi terk etmesi ile sessizlige bürünen Kayi köyü yillara meydan okuyor.

Ankara'nin Yani Basinda Terk Edilmis Issiz Bir Köy Açiklamasi Kayi Köyü
Ankara’nin Sincan ilçesine bagli terk edilmis Kayi köyü ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Adini Oguzlarin 24 boyundan biri olan Kayilardan alan köy, çesitli nedenlerden dolayi zamanla köy halkinin bölgeyi terk etmesi ile sessizlige büründü. Köyde bulunan evlerin duvarlarindaki “Cinli köy” yazilari dikkat çekerken, yetistirme yurdu ve çesitli yapilar dogalliklarini koruyor. Harabe halde bulunan eski Kayi köyündeki Hasan Dede Türbesi ise hala ziyaretçilerini agirliyor.

Köyde cinlerin yasadigi iddialarinin asilsiz oldugunu aktaran emekli ögretmen Hidayet Ulusan, “Bu köy Ertugrul Gazi’nin Sögüt’e giderken birakip geçtigi 5 hanelik bir kabileymis. Köyün yakinindan geçen dereye lagim sulari aktigi için köyde koku yapti. Bir de kayma tehlikesi nedeniyle köy farkli bir yere tasindi. Köyün alani dar ve kisitli oldugu için yeni nesil için ev yapma imkani bulamadik” ifadelerini kullandi.

“Çocuklari korkutmak için çikarilmis bir söylenti”

Köylülerin farkli bir noktaya tasinmasinin sebebinin köy alaninin dar olmasi oldugunu belirten Ahmet Demirtas, “Burada cin falan yok. Çocuklari korkutmak için çikarilmis bir söylenti. Burada bir tek Hasan Dede Türbesi var. Köy genisleyemedigi için tasindi. Insanlar çocuklarini evlendirdi, yer olmadigi için ev yaptiramadi. Burada yetistirme yurdu vardi, köyün büyük çogunlugu orada çalisirdi. Yurt baska bir yere tasininca çogu köylü de merkeze tasindi. Kayi köyüne bilinmedik insanlar giriyor. Uyusturucu madde kullananlar gelmeye basladi.

Onun için de köydeki evlerin duvarlarina cin var diye yazi yazmislar. Bunlar asilsiz, bizim köyümüzde cin falan yok. Köyümüz Kayi Boyu’ndan gelen bir köydür” dedi.

Kaynak: İHA