%52,14

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

%52,14

26.813.507 Oy
%47,86

KEMAL KILIÇDAROĞLU

%47,86

24.614.448 Oy

Depremzedelere Sosyal Girisim Destegi

Gaziantep Büyüksehir Belediyesi, Gaziantep Valiligi ile Islahiye Kaymakamligi, Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Kalkinma Ajanslari Genel Müdürlügü is birliginde, SEECO (Sosyal Girisimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi) projesi olusumunda depremden etkilenen Islahiye ilçesinde Ipekyolu Sosyal Girisimcilik Merkezi açilacak.

Depremzedelere Sosyal Girisim Destegi
Kadin ve gençlere hizmet verecek merkez; kütüphane, bilgisayar odasi, sosyallesme ortami, beceri atölyelerinden olusacak. Bu olusumunda merkezde bireylerin sosyoekonomik hayata katiliminin artmasi, dijital hizmete erisim, beceri gelistirme ve iletisimi güçlendirme arasindaki uçurumun kapatilmasi hedeflenirken, ortaögretim ve lise çagindaki gençlere ise akademik, toplumsal duyarlilik, iletisimde beceri ve çevre hassasiyeti konusunda tecrübe kazandirmak planlaniyor.

Sahin: Afetzede gençler yapilan çalismalardan mutlu

Gaziantep Büyüksehir Belediye Baskani Fatma Sahin, yaptigi konusmada, Sosyal Girisimcilik Merkezi’nin çok önemli bir amaca hizmet edecegini belirterek, sunlari söyledi: “Agir bir imtihandan geçtik. Insanimizin canini korumak için büyük bir gayret gösterdik. En temel ihtiyaç olan barinma ihtiyacini karsiladik. Kalici konutlara geçmeyle ilgili çok önemli çalisma yapildi. Iyilesme sürecindeyiz. Deprem bölgesinde insanlarin ticari hayatini gelistirerek çok hizli eskiye dönmemiz ve normallesmemiz gerekiyordu. Bunun için ciddi bir fon gerekiyordu. Ticari hayatin gelismesi için kalkinma ajansimizdan çok ciddi destek aldik. Bizim açimizdan beseri sermaye çok önemli. Gaziantep Büyüksehir Belediyesi olarak valiligimiz ile egitim ve spor sehri Gaziantep için çalisiyoruz. Sartlar ne olursa olsun çok hizli toparlanmamiz gerekiyor. Ihtiyaçlarin giderilmesi için simdi altyapi hazirlaniyor. Gençlerimiz yapilan çalismalardan ziyadesiyle mutlu.”

Afet bölgesindeki gençlerin ihtiyaçlari bir bir gideriliyor

Gaziantep Valisi Davut Gül ise merkez ile depremde zarar gören afetzedelerin birçok ihtiyacina cevap verilecegini dile getirerek, “Ihtiyaçlarin giderildigi, ticaretinin normallestigi, hayatin normallestigi bir Nurdagi ve Islahiye olsun istiyorduk. Büyüksehir Belediyemizle birlikte yaptigimiz binaya bugün bu protokolle birlikte Sosyal Girisimcilik Merkezi’nin donanimlari yapilmis olacak. Böylece sehir merkezindeki gençler neye ulasabiliyorsa Islahiye’deki gençler de istedigine ulasabilecek” diye konustu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Kalkinma Ajanslari Genel Müdürlügü Genel Müdür Yardimcisi Ahmet Simsek de merkezin depremzede vatandaslara daha fazla sosyallesme imkâni taniyacagini ifade ederek, “Nurdagi’nda yaptigimiz modelin aynisini daha iyi hale getirerek Islahiye’de gerçeklestirecegiz. Ayni zamanda daha sonra verecegimiz hibelerle bu tesisten yararlanan kisiler isletmelerini kuracak, var olan isletmeler daha fazla kiymete binecek” dedi.

SEECO Projesi Koordinatörü Hande Kara, Nurdagi’nda hali hazirda hizmete giren merkezin depremzede vatandaslarin geçis sürecinde yaninda olacaklarini belirtti.

Ipekyolu Kalkinma Ajansi Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyilmaz, afetzedelerin 7’den 70’e zamanlarini verimli geçirebilecekleri bir tesisi kurmak için toplandiklarina dikkati çekerek, is birliklerinden dolayi paydas kurumlara tesekkürlerini sundu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI