Polonya Basbakani Morawiecki Açiklamasi 'Leopard 2 Tanklarinin Maliyeti Için AB'ye Basvuracagiz'

Polonya Basbakani Mateusz Morawiecki Ukrayna’ya göndermek için Almanya’ya resmi izin basvurusunda bulunduklari Leopard 2 tanklari ile ilgili yaptigi açiklamada, "Tanklarin maliyeti için AB’ye basvuracagiz" dedi.

Polonya Basbakani Morawiecki Açiklamasi 'Leopard 2 Tanklarinin Maliyeti Için AB'ye Basvuracagiz'
Polonya Basbakani Mateusz Morawiecki, Ukrayna’ya vermeyi planladiklari Alman yapimi 14 adet Leopard 2 tanklari ile ilgili açiklamalarda bulundu. Tanklarin Ukrayna’ya transferinin maliyetini karsilamasi için Avrupa Birligi’ne (AB) basvuruda bulunacaklarini belirten Morawiecki, "Bu, Avrupa Birligi’nin iyi niyet iradesinin bir testi olacak. AB bize bu maliyetleri ödemeli, umuyorum öyle de olur" seklinde konustu.

Almanya’ya Leopard 2 tanklari için Polonya’nin resmi basvuru yaptigi hatirlatilan Morawiecki, basvurularina en kisa sürede olumlu yanit almayi umduklarini da söyledi.Polonya medyasinda yer alan haberlere göre Polonya, Ukrayna’ya gönderdigi silahlar için bugüne kadar AB’ye 2 milyar euro fatura gönderdi. Ancak bürokrasinin agir islemesi nedeniyle Polonya AB’den yalnizca 30 milyon euro ödeme alabildi.

Ukrayna’nin bekledigi Leopard 2 tanklari

Alman Krauss-Maffei Wegmann firmasi yapimi olan ana muharebe tanki Leopard, ilk olarak 1979 yilinda Alman ordusu tarafindan kullanilmaya baslanmisti. Söz konusu tankin son versiyonu olan Leopard 2 tanklari bugün Türkiye, Polonya, Ispanya, Yunanistan, Danimarka, Norveç, Isveç, Finlandiya, Isviçre ve Avusturya tarafindan kullaniliyor. Almanya’da üretilen tanklarin baska ülkelerde kullanilmasi için Almanya’nin onayi alinmasi gerekirken, Almanya Disisleri Bakani Anna Baerbock, Polonya’nin Ukrayna’ya Leopard 2 tanklari yollamasini engellemeyeceklerini söylemisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI