BINTSO Baskani Çintay Açiklamasi ''Milyon Dolarlik Projeleri Ilimize Kazandiracagiz''

Basin mensuplari ile toplanti düzenleyen Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasi (BINTSO) Yönetim Kurulu Baskani Kadir Çintay, “Üretim ve yatirimin ilerlemesi, uluslararasi rekabetin gelistirilmesi ile mümkündür. Bu çerçevede gerçeklestirdigimiz girisimler neticesinde ilimizde 2 adet UR-GE projesi desteklenecektir. Bu projelerin her biri 3 milyon 500 bin dolar olup toplam 7 milyon dolarlik yatirimi ilimize kazandiracagiz. Bu projeler, bal ve insaat malzemeleri üzerine olacaktir” dedi.

BINTSO Baskani Çintay Açiklamasi ''Milyon Dolarlik Projeleri Ilimize Kazandiracagiz''
Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Kadir Çintay ile yönetimi, kentteki basin mensuplari ile bir araya geldi. Çalismalara dair açiklamalarda bulunan Çintay, sehrin kalkinmasi için var güçleri ile çalisacaklarinin mesajini verdi. Projelere dair de konusan Çintay, açiklamasini su sekilde sürdürdü:

’’Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasi 2 Ekim 2022 tarihinde bir seçim süreci geçirmistir. Bu seçim süreci neticesinde Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasina Yönetim Kurulu Baskanligina seçildim. Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskaligina aday oldugum süreçte ilimize hizmet etmeyi siar edinen bir ekiple birlikte yola çiktik. Çok güçlü yönetim kurulu ve meclis üyelerine sahibiz. Biz bu ekiple beraber ilimizin ticaretini güçlendirmeye, kalkindirmaya ve yeni bir vizyon kazandirmaya yönelik hedefler belirledik. Bu hedefler perspektifinde seçildigimiz günden beri yaklasik 50 günlük süreçte ilimize birçok kazanim sagladik. Üyelerimiz TSE belgesi basvurusu yaptiklarinda çevre illerde bulunan temsilciliklerden uzmanlarin gelip yapacaklari incelemeyi beklemeleri gerekmekte olup süreç uzun sürebilmekteydi. Bundan sonraki süreçte üyelerimizin bu basvuru süreçleri daha kisa sürede sonuçlanacaktir.’’

Kismi gümrük ofisi açilacak

Girisimleri neticesinde Bingöl’de kismi gümrük ofisinin açilmasinin sözünü aldiklarini vurgulayan Çintay, ’’Kismi gümrük ofisi hem vatandaslar için hem de ticari faaliyette bulunan üyelerimiz için önem tasidigini düsünmekteyim. Ofisin açilmasi ile birlikte vatandaslarimiz ve üyelerimiz yurt disina gidis ve gelislerde baska illere gitmek zorunda kalmayacak olup Bingöl Hava Limanini kullanabileceklerdir. Ilin ekonomik olarak kalkinmasi noktasinda üretimin önem tasidigini ve buna yönelik yatirimlarin arttirilmasi gerektigini düsünmekteyim. Üretim ve yatirimin ilerlemesi, uluslararasi rekabetin gelistirilmesi ile mümkündür. Bu çerçevede gerçeklestirdigimiz girisimler neticesinde ilimizde 2 adet UR-GE projesi desteklenecektir. Bu projelerin her biri 3 milyon 500 bin dolar olup toplam 7 milyon dolar yatirimi ilimize kazandiracagiz. Bu projeler, bal ve insaat malzemeleri üzerine olacaktir. Firmalarin uluslararasi pazarlarda rekabet gücünü ve ihracatini arttirmak amaciyla sektör ve katilimci firma analizlerinin yapilarak eksiklerinin belirlendigi ve buna yönelik egitim ve danismanlik hizmetlerinin alindigi ve devaminda ortak pazarlama çalismalarinin gerçeklestirildigi bu projeler, Ilimizin ekonomisine çok ciddi fayda saglayacaktir. Katilim Finans veya katilim bankaciliginin gerek ülkemizdeki ekonomik yapi içerisinde yer alan payi giderek artmasi gerekse hassasiyeti bulunan bazi üyelerimiz katilim bankaciligini daha çok tercih etmesi bizi böyle bir girisime yönlendirdi. Üyelerimizin hem finansal kaynaklarini degerlendirmede hem de finansal kaynak kullanma noktasinda Ziraat Katilim Bankasinin önemli bir avantaj saglayacagini düsünmekteyim. Bu hususta da Ticaret Bakanina ilettigimiz talep dogrultusunda Ziraat Katilim Bankasi’nin 1 Mayis’ta Ilimizde açilacagi sözünü aldik. Ülkemizde ihracat yukari yönlü bir ivme kazanmis olup devamli ihracat rekorlari kirilmaktadir. Ilimiz ihracatinin da yukari yönlü artmasini saglamak ve ihracat pastasindan önemli pay almayi hedeflemekteyiz. Bu çerçevede üyelerimizin ihracat bilgilerini artirmak ve onlari ihracata tesvik etmek için odamizda önemli bir toplanti gerçeklestirdik. Gerçeklestirilen toplantinin üyelerimize önemli katkilar sagladigini ve ilimiz ihracatina önemli katkilar saglayacagini düsünmekteyim. BINTSO hizmet binasi bundan sonraki süreçte üyelerimize genis bir hizmet sunacaktir. BINTSO hizmet binasinda Firat Kalinma Ajansi (FKA), KOSGEB ve Halk Bankasi ile birlikte üyelerimize hizmet sunacagiz. Bu kurumlarin hizmet binamizda bir araya gelmesi üyelerimiz için önemli kolayliklar saglamaktadir. Bingöl’ün bu kazanimlarin daha fazlasini hak ettigini düsünmekteyim. Bu noktada bundan sonraki süreçte gerek yerel yönetimler düzeyinde, gerek TOBB düzeyinde, gerekse merkezi hükümetle devamli etkin bir iletisim içerisinde olup Bingöl ilinin kalkinmasi için her türlü çabayi gösterecegim. Bu dönem gelisen, büyüyen ve güçlenen Bingöl dönemi olacaktir’’ diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI