Bulgaristan Seçimleri Için Sandik Sayisi Arttirildi, Seçmene Kolaylik Saglandi

Bulgaristan Milletvekili seçimlerinin, Türkiye’de ve Bulgaristan’da yasayan soydaslar için büyük önem arz ettigini belirten Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanisma Dernegi (BAL-GÖÇ) Genel Baskani Veli Öztürk, “Bir bütün olarak bölünmeden hareket ederek, bu seçimlere gereken ilgi ve katilimin yüksek olmasini bekliyoruz. Bir oy bile çok önemli. Pazar günü seçimlerde sandik sayisi arttirildi. Her türlü imkanlar seferber edildi. Vatandaslarimizi oy kullanmaya bekliyoruz” dedi.

Bulgaristan Seçimleri Için Sandik Sayisi Arttirildi, Seçmene Kolaylik Saglandi
Türkiye’de ikamet eden en az 350 bin oy kullanma hakkina sahip çifte vatandasin bulundugunu, BAL-GÖÇ’ün girisimleri sonucu, Türkiye geneli için sinirlanan oy kullanma sandik sayisinin 35’den, bu seçimlerde 112’ye çikarildigini belirten BAL-GÖÇ Genel Baskani Veli Öztürk, “11 Temmuz’da gerçeklestirilecek Bulgaristan seçimlerinde Türkiye’den güçlü bir destegin çikmasi için tüm çifte vatandaslarimiza büyük görev düsüyor. Vatandaslarimizin verecegi karar, Bulgaristan için yeni bir dönüm noktasi olacak. Her vatandasin seçme ve seçilme hakki kapsaminda oyunu kullanmasinin iki ülke arasi ve bölge barisina katki saglayacagina, iki ülke arasinda var olan dostane iliskilerin daha da gelisecegine, en önemlisi de Türkiye ile Bulgaristan arasinda kapsamli bir Saglik ve Sosyal Güvenlik anlasmasi imzalanmasina vesile olacaktir. Bulgarca (Kiril alfabesi ile) okuma yazma bilen ögretmen ve aydinlar, seçmen listelerinde kayitli olmayan vatandaslarin doldurmasi gerekli beyannameleri (deklaratsiya) sandik basina gitmeden önce doldurmalari için yardimci olmalidir. Beyannamenin seçim gününden önce doldurulmasi yigilmalara sebebiyet verilmemesi açisindan son derece önemlidir. Sadece imza kisminin okulda sandik komisyon üyeleri önünde atilmasi gerekmektedir” dedi.

300’den fazla seçime katilim basvurusu bulunan veya son seçimlerde 300’den fazla seçmenin oy kullandigi noktalarda oylama makinesi sarti getirildigini de belirten Veli Öztürk konusmasini söyle sürdürdü;

“Ilk kez yapilacak makineyle oylama bazi riskleri de beraberinde getiriyor. 60 yas üstü kisilerin makine ile oy kullanmasi uzun sürebilir, teknik sorunlar da çikabilir. Oy kullanma kartini makinenin kart haznesine konmasiyla ekranda oy pusulasi görüntülenecek. Seçmen oradan istedigi partiyi isaretleyip, oy kullanma tusuna basacak. Makine oy kullanma fisi verecek, onu oy kullanma sandigina birakip, oy kullanma kartini da seçim kurulu görevlilerine iade etmemiz gerekiyor. Tüm zorluklara ragmen, hiçbir oylama yöntemi seçmenlerin oy kullanma hakkini kullanmaktan vazgeçirmemeli."

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.