15/07 Safak Vakti Filminin Ana Fragmani Yayinlandi

15 Temmuz 2016’da FETÖ terör örgütü mensuplarinin kalkistigi darbe girisimine karsi Türk milletinin ortaya koydugu destansi mücadeleyi anlatan “15/07 Safak Vakti” filminin ana fragmani yayinlandi.

15/07 Safak Vakti Filminin Ana Fragmani Yayinlandi


Cumhurbaskanligi Iletisim Baskanligi tarafindan da desteklenen film, 15 Temmuz 2021’de vizyonda olacak.

15 Temmuz 2016 aksami FETÖ terör örgütü mensuplarinin kalkistigi darbe girisimi sirasinda Çengelköy ve 15 Temmuz Sehitler Köprüsü’nde yasananlara odaklanan 15/07 Safak Vakti filmi, milletin ortaya koydugu kahramanca mücadeleyi beyaz perdeye tasiyor. Filmin, yayinlanan ana fragmaninda, 15 Temmuz Sehitler Köprüsü’nde bir anda darbecileri karsilarinda bulan vatandaslarin pes etmeden ortaya koyduklari direnis ve birbirlerine verdikleri destekten kesitler yer aliyor. Cumhurbaskani Erdogan’in o gece yaptigi demokrasi çagrisi ve camilerden okunan salalarin da aktarildigi fragmanda, darbeci teröristlerin acimasizligi ve ellerinde bayraktan baska bir sey olmayan vatandaslara ates açtiklari görüntülere de yer veriliyor.

Yönetmenligini Volkan Kocatürk’ün üstlendigi filmin basrollerini Erkan Petekkaya, Baran Bölükbasi, Tugay Mercan, Serkan Ercan ve Nazan Diper üstlenirken, oyuncular arasinda Aslihan Karalar, Doga Özüm, Ferhat Yilmaz, Deniz Bolisik ve Hatice Sibel Aytan yer aliyor.

15 Temmuz gecesi darbecilere karsi direnen vatandaslarin gerçek hikayelerinden esinlenilen film, aldigi siparisleri yetistirmeye çalisirken köprüde bir anda darbeci askerlerle karsi karsiya gelen pastaneci Cevdet’in (Erkan Petekkaya) yolunun, isine geç kalan güvenlik görevlisi Güray (Tugay Mercan), küçük kiziyla birlikte köprüde sikisip kalan Mustafa (Serkan Ercan) ve diger vatandaslarla kesismesini anlatiyor. Ayni anda Cevdet’in oglu Yusuf (Baran Bölükbasi) da Çengelköy’de mahalledekiler ve güvenlik güçleriyle birlikte darbecilere karsi mücadeleyi sürdürmektedir. O sirada hastanede ise doktor Aysel (Deniz Bolisik), sabaha kadar darbeciler tarafindan vurulan vatandaslari kurtarmak için çaba göstermektedir.

Hazirliklari 2020 yilinin Kasim ayinda baslayan film için Türkiye’nin en büyük kapali dekoru insa edildi. 15 Temmuz Sehitler Köprüsü 12 bin metrekarelik, Çengelköy ise 12 bin metrekarelik kapali bir alana insa edildi. Film için toplamda 24 bin metrekare kapali alan dekor hazirlandi.

3 Subat 2021’de baslayan dekor insa çalismasi, 40 günde tamamlandi ve 15 Mart’ta filmin çekimlerine baslandi. 8 hafta süren çekimler boyunca, 150 kisilik ekip ve 7 bin 500 yardimci oyuncu görev alirken, bin 250 aksesuar araç, tank ve askeri kamyon kullanildi.

Cumhurbaskanligi Iletisim Baskanligi destekleriyle gerçeklestirilen filmin yapimciligini Rafadan Hayat Film, ortak yapimciligini ise TRT üstlendi. Koza Altin, Istikbal, Halkbank ve Ziraat Bankasinin sponsor oldugu film, 15 Temmuz 2021’de vizyona girecek.
Kaynak: İHA