Myanmar'da Darbe Karsitlarina Saldiran Güvenlik Güçleri 25 Kisiyi Öldürdü

Ülke genelinde çok sayida kisi, askeri yönetim lideri General Min Aung Hlaing'i dogum gününde protesto etti.

Myanmar'da güvenlik güçlerinin darbe karsitlarina yönelik baskininda 25 kisinin öldürüldügü belirtildi.

Myanmar Now gazetesindeki haberde, Myanmar ordusunun 2 Temmuz'da Sagaing eyaletine bagli Depayin ilçesinde darbe karsitlarina düzenledigi baskinda sivilleri hedef aldigi bildirildi.

Ordunun saldirilarina darbe karsitlarinin silahla cevap verdigi ve çikan çatismalarda darbe karsiti 25 kisinin hayatini kaybettigi aktarildi.

Askeri yönetimi destekleyen Global News Light of Myanmar gazetesindeki haberde ise "silahli terörist" olarak nitelendirilen darbe karsitlarinin Depayin'de askerlere pusu kurdugu öne sürüldü.

Haberde, çatismalarda Myanmar ordusundan bir kisinin hayatini kaybettigi belirtildi fakat darbe karsitlarindan ölenlere dair bilgi verilmedi.

- Askeri yönetim lideri dogum gününde protesto edildi

Öte yandan Myanmar genelinde askeri darbe karsitlari, cunta lideri General Min Aung Hlaing'in dogum günü dolayisiyla protestolar düzenledi.

Yangon ve Mandalay gibi kalabalik sehirlerde sokaklara dökülen on binlerce kisi, General Hlaing'i, "Keske dogmasaydin" ve "Canin cehenneme" yazili pankartlarla protesto etti.

Sosyal medyada da çok sayida kullanici, Hlaing'i dogum günü dolayisiyla lanetleyen paylasimlarda bulundu.

- Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasim 2020'deki genel seçimlerde hile yapildigi iddialarinin ortaya atilmasi ve ülkede siyasi gerilim yasanmasinin ardindan 1 Subat'ta yönetime el koymustu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Disisleri Bakani Aung San Suu Çii basta olmak üzere pek çok yetkili ile iktidar partisi yöneticisini gözaltina almis ve bir yilligina olaganüstü hal ilan etmisti.

Myanmar ordusunun darbe karsiti protestocu ve isyanci gruplara silahli müdahalesi sonucu bugüne kadar 888 kisi hayatini kaybetti, binlerce gösterici gözaltina alindi.

Ülkede genis katilimli gösteriler sürerken, üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargilanmalarina devam ediliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.