NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Kosova Cumhurbaskani Osmani Ile Görüstü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova ziyareti kapsaminda Cumhurbaskani Vyosa Osmani-Sadriu ile bir araya geldi.

Cumhurbaskanligindan yapilan yazili açiklamaya göre, Osmani Stoltenberg'e Kuzey Atlantik Ittifakinin Kosova'nin özgürlügündeki kararli rolü, Kosova Gücü (KFOR) birlikleri araciligiyla barisçil ve güvenli bir ortama yapilan katkisi ve KFOR'un Kosova Güvenlik Gücü'ne (FSK) verdigi egitim desteginden dolayi tesekkür etti.

Osmani, FSK'nin orduya geçis sürecinin, NATO'nun bir parçasi olmaya layik olacak sekilde Ittifakin standartlarina uygun olarak yürütüldügünü kaydetti.

Kosova'nin geleceginin Avrupa Birligi, NATO ve Birlesmis Milletler'de oldugunu ifade eden Osmani, "NATO'ya üye olmak için özveriyle çalisiyoruz. Bu örgütün, Kosova'yi tanimayan NATO üyeleri de dahil destegine ihtiyacimiz var." dedi.

Görüsmede, Rusya'nin Balkanlar'daki etkisine yönelik tehlikeye de dikkati çeken Osmani, Kosova'nin Ittifak'a üyeliginin önemini vurguladi.

Bu arada, Stoltenberg, Osmani ile görüsmesi öncesinde KFOR'un baskent Pristine'deki merkezini ziyaret etti, burada komutan Franco Federici ile bir araya geldi.

Kosova Basbakani Albin Kurti ile de görüsen Stoltenberg'in, Sirp Listesi Baskani ve Topluluklar ve Geri Dönüs Bakani Goran Rakic ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.