Kanada'da Yatili Okul Sisteminin Mimarlarindan Egerton Ryerson'in Heykeli Yikildi

Kanada’da 1978 yilinda kapatilan Kamloops Kizilderili (Yerli) Yatili Okulu’nda 215 çocugun kalintilarina bulunmasina yönelik tepkiler devam ederken, tartismali yatili okul sisteminin mimarlarindan Egerton Ryerson’in Toronto’da bulunan heykeli yikildi.

Kanada'da Yatili Okul Sisteminin Mimarlarindan Egerton Ryerson'in Heykeli Yikildi
Kanada’nin Britanya Columbia eyaletinde yer alan Kamloops kentinde 1978 yilinda kapatilan Kamloops Kizilderili (Yerli) Yatili Okulu’nda, 29 Mayis’ta yer radari yöntemiyle yürütülen çalismalarda 215 çocugun kalintilari bulunmustu. Çocuklara ait kalintilarin bulunmasi ülkede infiale neden olurken, halkin irkçi kisilere ait heykellere yönelik saldirilari yeniden basladi.

Toronto kentinde yer alan Ryerson Üniversitesi’nde tartismali yatili okul sisteminin mimarlarindan kabul edilen Egerton Ryerson’in heykeli protestocular tarafindan daha önce saldiriya ugramasinin ardindan bu kez boynuna geçirilen halat yardimi ile yikildi. Protestocular ayrica, üniversitenin adinin da degistirilmesi çagrisinda bulundu.

Üniversite tarafindan yapilan açiklamada, dün ögleden sonra düzenlenen gösteriye binden fazla kisinin katildigi ifade edilerek, heykelin kamyon yardimi ile yikildigi aktarildi.

Üniversite Rektörü Mohamed Lachemi ise yaptigi açiklamada, heykelin yikilmasinin ardindan restore edilmeyecegini veya eski yerine yerlestirilmeyecegini açikladi.

Ryerson, 1800’lerde Ontario’da kamu egitim sisteminin olusturulmasinda önde gelen isim olarak biliniyor. Üniversite yetkilileri ise daha önce heykele bir plaket ekleyerek, Ryerson’in yatili okul sistemini ve bunun yerli topluluk üzerindeki etkisini sekillendirmedeki rolünü kabul etmisti.

Öte yandan, Kamloops ise 19. ve 20. yüzyillarda yerli gençleri zorla asimile etmek amaciyla hükümet ve dini otoriteler tarafindan yönetilen Kanada’daki zorunlu yatili okullarin en büyügüydü.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.