Merkel, Macaristan Ve Polonya Ile Ilgili Tartismada AB'nin Bölünmemesi Uyarisinda Bulundu

Almanya Basbakani Angela Merkel, Macaristan ve Polonya ile ilgili devam eden hukukun üstünlügüne iliskin tartismada Avrupa Birligi’nin (AB) bölünmemesi gerektigini bildirdi.

Merkel, Almanya-Fransa meclisleri arasinda düzenlenen ortak oturuma katilarak milletvekillerinin sorularina yanit verdi.

AB Liderler Zirvesi’nde Macaristan’daki escinsellik yasasina iliskin kapsamli tartisma yasandigini animsatan Merkel, burada büyük çogunlugun Avrupa’nin sadece bir ortak pazar olmadigini, ayni zamanda ortak degerlere sahip oldugunu açikça vurguladigini söyledi.

Merkel, AB fonlarinin hukukun üstünlügü kosuluna baglandigini hatirlatarak, Macaristan ve Polonya’nin bu konuda mahkemeye gittigini ve simdi AB Adalet Divaninin kararinin beklendigini kaydetti.

Bir ülkeyi hukukun üstünlügüne tesvik etme konusunda AB'de oy birligiyle karar alinmasinin uygulamada çok kolay olmadigina dikkati çeken Merkel, burada birbirine karsi oy kullanmayacak ülkelerin bulundugunu anlatti.

Merkel, ortak degerlere iliskin derin ve kapsamli tartismaya ihtiyaç duyuldugunu vurgulayarak, "Biz sürekli kendimizi suçlamamaliyiz, çaba sarf etmemiz lazim. Yoksa bu Avrupa birlikte olamaz." uyarisinda bulundu.

Bunun geçen hafta Avrupa Liderler Zirvesi’nde netlestigini belirten Merkel, "Kendinizi çok hizli, çok kesin bir sekilde birbirinden ayirabilirsiniz ancak Avrupa'daki sorunlari çözmenin yolu hiçbir zaman bu olmadi. Bu yüzden uzun bir soluga ihtiyacimiz var." ifadesini kullandi.

- "Rusya ile AB arasindaki iliskiler iyi degil"

Merkel, AB ülkelerinin Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin ile önemli konularda görüsmesi gerektigini yineleyerek, "Rusya ve AB arasindaki iliskiler su anda gerçekten iyi degil." seklinde konustu.

Merkel, AB Liderler Zirvesi'nde, Putin ile görüsme yapilmasina iliskin tartismada, "birlikte hareket edilemeyecegi" yönünde bir endisenin ortaya çiktigini aktardi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginina karsi mücadeleye de deginen Merkel, geçen yil Fransa ile Almanya arasinda sinirlarin kapatilmasini "çok sert" bir önlem olarak nitelendirerek, bu uygulamanin kaçinilmaz bir durum oldugunu belirtti.

Basbakan Merkel, bu durumdan derslerin çikarildigini, sinirlarin kapatilmasinin tekrar yasanmamasi gerektigini ancak bunun için iki ülke arasinda yakin is birliginin gerekli oldugunu kaydetti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.