Içisleri Bakanligindan, Soylu'nun SBK Holding Sahibinin Özel Uçagini Kullandigi Iddiasina Iliskin Açiklama Açiklamasi

'Seçim çalismalarinda daha önce de zaman zaman yapildigi gibi, bedeli bizzat Içisleri Bakani Süleyman Soylu tarafindan karsilanmak suretiyle, en uygun fiyati veren Sögüt Havacilik A.S. adli ticari isletmeden uçak kiralama yoluna gidilmistir' 'Uçak veya araç kiralama sirketlerinin o an müsait uçagi olmamasi durumunda, baska bir sirketten ikincil kiralama yaparak müsterilerinin talebini karsiladigi, sivil havacilikta siklikla rastlanilan ve bilinen bir durumdur' '2017 yilindaki seçim çalismalari sirasinda gerçeklesen bu hadisede, gerek uçak talebi gerekse hizmetin karsiligi olan ödemenin yapilmasi sirasinda temas edilen tek kurum, Sögüt Havacilik A.S'dir'

Içisleri Bakanligi Basin ve Halkla Iliskiler Müsavirligi, bugün bir gazetede Bakan Süleyman Soylu'ya atfedilen haberle ilgili açiklama yapti.

Içisleri Bakanligi Basin ve Halkla Iliskiler Müsavirliginden yapilan yazili açiklamada, bugün bir gazetede yer alan "SBK Uçagi Kimleri Uçurdu?" "Soylu, SBK Uçagi ile Kaç Kez Uçtu?" baslikli haberlerin herhangi belge ve somut olayi içermeyen iftiralar oldugu belirtildi.

Söz konusu haberde, Içisleri Bakani Süleyman Soylu'nun, halen kaçak olan SBK Holding'in sahibinin özel uçagini özellikle seçim döneminde neredeyse özel taksisi gibi kullandigi iddiasinin ortaya atildigi animsatilan açiklamada, bu suretle kamuoyu nezdinde olumsuz bir algi olusturulmasi gayreti içine girildigi belirtildi.

Uçak kiralama olayinin, 2017'de Ankara'daki bir sivil havacilik sirketinden ücreti mukabilinde yapilmis bir islem oldugu, seçim yasaklari sebebiyle 16 Nisan 2017 anayasa referandumu çalismalari sirasinda son bir haftada, Içisleri Bakanligina ait uçak ve helikopterler olmasina ragmen siyasi etik geregi bu araçlarin kullanilmadigi belirtilen açiklamada, "Seçim çalismalarinda daha önce de zaman zaman yapildigi gibi, bedeli bizzat Içisleri Bakani Süleyman Soylu tarafindan karsilanmak suretiyle, en uygun fiyati veren Sögüt Havacilik A.S. adli ticari isletmeden uçak kiralama yoluna gidilmistir." ifadelerine yer verildi.

Açiklamada sunlar kaydedildi:

"Uçak veya araç kiralama sirketlerinin o an müsait uçagi olmamasi durumunda, baska bir sirketten ikincil kiralama yaparak müsterilerinin talebini karsiladigi, sivil havacilikta siklikla rastlanilan ve bilinen bir durumdur. Anlasildigi kadariyla Sögüt Havacilik firmasi, o an müsait uçagi olmadigi için, Borajet adli firmadan da uçak temin ederek müsteri talebini karsilama yoluna gitmistir. Toplam 12,5 saatlik yurt içi uçus gerçeklesmistir. Seçim çalismalari tamamlandiktan sonra, Sögüt Havacilik A.S. tarafindan söz konusu hizmete ait fatura düzenlenmis, Sayin Süleyman Soylu’nun sahibi bulundugu is yeri adina kesilen faturanin bedeli, yine kendi firmasindan ödenerek süreç tamamlanmistir. 2017 yilindaki seçim çalismalari sirasinda gerçeklesen bu hadisede, gerek uçak talebi gerekse hizmetin karsiligi olan ödemenin yapilmasi sirasinda temas edilen tek kurum, Sögüt Havacilik A.S'dir. Bu durumu teyit eden fatura da ekte olup, kamuoyunun bilgisine sunulmustur.

Daha önce Sözcü gazetesi tarafindan dile getirilen ve simdi de benzer sekilde Cumhuriyet gazetesi tarafindan hangi amaca yönelik oldugu belli olan iftira kampanyasinin bir bölümü olarak planlanan bu haberlere karsi, hukuki hakkimizi kullanacagimizi kamuoyuna saygiyla duyururuz."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.