Merkel Ve Von Der Leyen'den Göç Mutabakatinin Güncellenmesi Konusunda Türkiye'ye Destek

Almanya Basbakani Angela Merkel, Avrupa Birligi (AB) ile Türkiye arasinda yapilan göç mutabakatinin önemli oldugunu ve daha da gelistirilmesi gerektigini söyledi.Basbakan Angela Merkel, AB Komisyon Baskani Ursula von der Leyen ile Berlin'de ortak basin toplantisi düzenledi.

Türkiye'nin çok sayida mülteciyi barindirdigina isaret eden Merkel, "Anlasma önemli ve daha da gelistirilmeli. Türkiye 3,7 milyon Suriyeli mülteciyi barindirma konusunda muhtesem bir is yapiyor. Türkiye destegimizi hak ediyor." dedi.

Alman Sansölye ayrica AB Zirvesi'nde Gümrük Birligi konusunun da ele alinacagini belirtti.

Merkel, UEFA 2020 Avrupa Futbol Sampiyonasi'nda Ingiltere'de oynanacak yari final ve final maçlarinin yerini degistirme konusunun sorulmasi üzerine de Büyük Britanya'nin varyant bölgesi olmasi nedeniyle UEFA'nin sorumluluk çerçevesinde karar verecegini umdugunu ancak yine de tribünlerin çok dolu olmasini dogru bulmadigini belirtti.

Almanya Basbakani Merkel, Ingiltere hükümetinin bu konudaki gerekli hijyen önlemlerini mutlaka alacagini düsündügünü sözlerine ekledi.

- AB Komisyon Baskani Ursula von der Leyen

AB Komisyon Baskani Ursula von der Leyen son günlerde Türkiye ile çok sayida görüsme yaptiklarina isaret ederek "En son dün Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan ile görüstüm. AB Zirvesi'nde iklim, gümrük birligi ve göç mutabakati görüsülecek." dedi.

Yaklasik 10 yildir Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilere deginen von der Leyen, "Burada önemli olan Türkiye'ye destek olmamizdir. Türkiye'de bulunan 3,7 milyon Suriyeli mülteci var. Oradaki insanlarin bir perspektifi olmali. Bu bizim için önemli. Bu konuyu Konseyde gündeme getirecegim" ifadelerini kullandi.

Ursula von der Leyen ayrica yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantinin kendilerini endiselendirdigini söyledi.

Delta varyantinin baskin bir varyant oldugunu vurgulayan von der Leyen, iyi olan kismin mRNA teknolojisine dayanan asilar ile AstraZeneca asisinin bu varyanta karsi da koruma saglayabilmesi oldugunu ifade etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.