Putin, Rusya'nin Iklimin Korunmasi Için Tüm Yükümlülüklerini Yerine Getirdigini Söyledi

Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin, ülkesinin iklimin korunmasina yönelik uluslararasi çabalara aktif olarak katildigini, Birlesmis Milletler (BM) Iklim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi ve Paris Anlasmasi kapsamindaki tüm yükümlülükleri yerine getirdigini belirtti.

Putin, Italya’nin dönem baskanliginda Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin ikinci gününde, "Iklim degisikligi ve çevre" konulu oturuma çevrim içi katilarak konusma yapti.

Rusya’nin diger ülkeler gibi küresel isinmanin olumsuz sonuçlarini yasadigini vurgulayan Putin, ülkesinin çöllesme, toprak erozyonu ile karsi karsiya oldugunu, özellikle de sürekli donmus topraklarin erimesinden endise duyduklarini ifade etti.

Rusya'daki ortalama yillik sicakligin küresel sicakliktan 2,5 kattan daha hizli yükseldigini vurgulayan Putin, son 10 yildir isinmanin neredeyse yarim derece arttigini, Kuzey Kutbu'nda ise isinma oraninin daha yüksek oldugunu hatirlatti.

Putin, "Dogal olarak ülkemiz iklimin korunmasina yönelik uluslararasi çabalara aktif olarak katilmaktadir. BM Iklim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi ve Paris Anlasmasi kapsamindaki tüm yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz." dedi.

Sürekli olarak sera gazi emisyonlarini azaltma hususunda politikalari hayata geçirdiklerini kaydeden Putin, ekonomide enerji verimliligini artirmak, elektrik enerjisi endüstrisini modernlestirmek ve petrol üretiminden kaynaklanan gaz emisyonlarini azaltmak amaciyla adimlar attiklarini da dile getirdi.

Rusya’da düsük karbonlu enerji alaninda kaydedilen gelismelere isaret eden Putin, nükleer santraller, hidroelektrik santralleri, rüzgar ve günes enerjisi santralleri gibi ülkedeki karbon içermeyen kaynaklardan gelen enerji payinin yüzde 40 oldugunu, en düsük karbonlu yakit olan dogal gazin da buna dahil edilmesi halinde bu payin yüzde 86’ya ulastigini söyledi.

Putin, "Bu, dünyadaki en iyi göstergelerden biridir." dedi.

Uluslararasi uzmanlara göre, Rusya’nin küresel dekarbonizasyon sürecinde lider ülkeler arasinda yer aldigini vurgulayan Putin, son 20 yilda ülkenin ekonomisindeki karbon yogunlugunun yillik ortalama yüzde 2,7 azaldigini aktardi.

- "Rusya, 2060’a kadar karbon emisyonunu sifira indirmeyi hedefliyor"

Rusya’nin en geç 2060'a kadar karbon emisyonunu sifira indirmeyi hedefledigini ve bunu taahhüt ettiklerini bildiren Putin, bunun yani sira Rusya’da birikmis sera gazi emisyonu hacminin Avrupa Birligi’nden daha az olmasini saglamak istediklerini belirtti.

Dünya toplumunun çabalarini her seyden önce en etkili çevre projelerini desteklemeye odaklamasinin önemli oldugunu söyleyen Putin, küresel isinma sorununu çözmek için sadece emisyon hacmini azaltmanin yeterli olmadigini, sera gazlari emiliminin de artirilmasi gerektigini ifade etti.

Putin, bunun için orman yönetiminin kalitesini iyilestirmeyi, agaçlandirmayi çogaltmayi ve yeni tarim teknolojilerini hayata geçirmeyi planladiklarini kaydetti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.