560 Yillik Kapaliçarsi'da 150 Yilin En Kapsamli Restorasyonu Yapiliyor

560 yillik tarihi ile Istanbul’un en gözde tarihi yapilari arasinda bulunan Kapaliçarsi’daki restorasyon çalismalarinin büyük bir kismi tamamlandi. 150 yilin en kapsamli restorasyon çalismasinin yapildigini belirten Fatih Belediye Baskani M. Ergün Turan, "6. ayin sonunda insallah yepyeni bir Kapaliçarsi’yi açmis olacagiz. Önümüzdeki turizm sezonunda farkli bir Kapaliçarsi’ya uyanmis olacagiz” dedi.

560 Yillik Kapaliçarsi'da 150 Yilin En Kapsamli Restorasyonu Yapiliyor
Yaklasik 2 bin 500 dükkan, 65 sokak ve 22 kapinin bulundugu tarihi Kapaliçarsi’da duvarlar depreme karsi güçlendirilirken, alt yapi çalismalarinin yani sira vitrin cepheleri uygun hale getiriliyor. Kalem islerinin ise devam ettigi Kapaliçarsi’da çalismalari yerinde inceleyen Fatih Belediye Baskani M. Ergün Turan, basin mensuplarina açiklamalarda bulundu. Tarihi Kapaliçarsi’daki restorasyon çalismalarinin Istanbul Valiligi, Kapaliçarsi kat malikleri ve Fatih Belediyesi is birligiyle yapildigini kaydeden Belediye Baskani Turan, “Bildigimiz gibi Kapali Çarsi Istanbul’daki en önemli, en büyük ve en eski çarsi. 1461 yilinda baslangici. Dolayisiyla yapim yili olarak 1461 kabul ediliyor. Çarsi tarih boyunca birçok dogal afette görmüs. En son gördügü 1894 depremiyle bir afet yasamis. Su anda yaptigimiz çalisma 1894 yilindaki depremden sonra çarsida yapilan en kapsamli çalismadir. Bu çalisma Istanbul Valiligi, Kapaliçarsi kat malikleri ve Fatih Belediyesi isbirligi ile yapilmaktadir. Is Fatih Belediyesi kontrolünde yapilmaktadir. Müteahhit firmamiz tam bir yildir burada çalisma yapiyor. Bundan önceki çalismamiz çatida olmustu. Tabii ki ilk önce çatinin düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

150 yillik en kapsamli çalismanin yürütüldügünü ifade eden Baskan Turan, “Su anda dedigim gibi 100-150 yillik en kapsamli çalisma yapiliyor. Çarsinin tüm taban dösemesi 17 bin metrekare ve canli bir çarsi burasi. Içinde 2 bin 500 dükkan var. Bu canli bir sekilde, aksam çarsi kapandiktan sonra çalismak kaydiyla 17 bin metrekarelik taban alan yenilendi. Bu çarsidaki bütün sokaklardaki kalem isleri, ki bunlarin tamami kalem isleri olarak yapiliyor, orijinaline uygun sekilde yapiliyor. Rasmalari yapiliyor ve bu sekilde de kalem isleri yapiliyor. Burada sadece 40’in üzerinde arkadasimiz kalem isi üzerinde çalisiyor. Yine burada beden duvarlari güçlendirmeleri yapiliyor. Bu çok önemli, çünkü görünmeyen kilcal çatlaklar var. Bunlar takip ediliyor. Dedigim gibi burasi tamami UNESCO Dünya Miras alanindaki yerler. Kapaliçarsi Istanbul’un en büyük degeri. Hem geçmiste hem de bugün ticaretin en önemli merkezlerinden bir tanesi. Burada bütün elektrik kablolarinin aksamlari baspar dedigimiz sistemle askida görülen bütün kablolar kaldirilacak ve sistemin tamami kanallarin içerisine alinmis olacak. Buradaki isiklar yeniden düzenlenmis olacak. Kapaliçarsi bugüne kadar oldugu gibi bundan sonraki yüzyillar içerisinde de Istanbul ticaretine yön verecek bir merkez olarak devam edecek” seklinde konustu.

Restorasyon için verilen süreyi 6 ay öne çektiklerini aktaran Baskan Turan, “Restorasyon çalismalarini yürüten firmaya ve Kapaliçarsi esnafina tesekkür ediyorum. Onlar basindan beri gerçekten fedakarlik yapiyorlar. Bizler de bitisi 6 ay geriye çektik. Insallah 6’inci ayda buradaki bütün islerimiz bitmis olacak. Zaten son 3 ayda sadece kalem islerimiz kalacak. Çarsi bittikten sonra çarsimiz yüz aki bir sekilde tekrar açilmis olacak. Buradaki çalisan esnafimiza ve Türkiye ekonomisine hizmet etmis olacak. Taban dösemesinin yüzde yüzünü tamamladik. Kalem isleri de yüzde 15 asamasinda. 6. ayin sonuna kadar bütün imalatlar, kablo sistemlerinin baspara alinmasi ve kalem isleri dahil olmak üzere bitmis olacak. 6. ayin sonunda insallah yepyeni bir Kapaliçarsi’yi açmis olacagiz. Önümüzdeki turizm sezonunda farkli bir Kapaliçarsi’ya uyanmis olacagiz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.