Yumuktepe Höyügü, Bugüne Kadar 2 Binin Üzerinde Eser Verdi

MERSIN – İçel’de geçmisi 9 bin yil öncesine dayanan ve 28 yildir kazi çalismalari devam eden Yumuktepe Höyügünde bugüne kadar 2 binin üzerinde eser elde edildi. Yumuktepe’nin açik hava müzesi olmasi için kurul kararinin çiktigini animsatan Kazi Baskani Prof. Dr. Isabella Caneva, milattan önce 7 binden milattan sonra 14. yüzyila kadar kesintisiz yerlesim alani olan Yumuktepe’nin bu anlamda çok özel bir yer oldugunu söyledi.

Yumuktepe Höyügü, Bugüne Kadar 2 Binin Üzerinde Eser Verdi
M.Ö. 7 binli yillarda Neolitik Çag’da yerlesim yeri olan İçel’in merkez Toroslar ilçesindeki Yumuktepe Höyügünde yaklasik 2 ay önce baslayan bu yilki kazilar, hummali sekilde devam ediyor. Italya Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva baskanliginda 25 kisilik ekiple gerçeklestirilen kazilar bu ay sonunda sona erecek. Bu yil ilk kez höyügün dogu kisminda da kazilar yapan ekip, neolitik ve kalkolitik dönemlere yogunlasti, ancak Yumuktepe’nin açik hava müzesi olmasi için kurul kararinin çikmasiyla çalismanin yönü degisti. Su anki çalismalar, bir taraftan kalkolitik dönemdeki sur duvarlari disina çikarken bir taraftan da bugüne kadar ortaya çikarilan farkli dönemlere ait yapilarin korunmasi ve ziyarete açilacak hale getirilmesi yönünde ilerliyor.

“Açik hava müzesi için yapilmasi gerekenlere yogunlastik”

Kazi Baskani Prof. Dr. Caneva, bu yil su ana kadar gerçeklestirdikleri çalismalari IHA muhabirine anlatti. Kazilara yaklasik 2 ay önce basladiklarini belirten Caneva, normal kazilari devam ederken, höyügün açik hava müzesi olma projesinin Adana kurul karariyla onaylandigini söyledi.

Bunun üzerine çalismanin yönünü degistirdiklerini dile getiren Caneva, “Açik hava müzesi için yapilmasi gerekenlere yogunlastik. Bu noktada en önemlisi koruma. Daha önce kazilmis alanlar, duvarlar veya profilleri korumak zorunda kaldik. Tabi daha çok bilimsel bakimdan küçük bir sey anlamak için yeter ama halka göstermek için daha genis bir alan olmasi lazim. Burayi ziyaretçilere belli bir sekilde göstermek lazim; simdi onu yapiyoruz” dedi.“Bu sene savunma duvarlarinin disinda çalisiyoruz”

Bu yil farkli bir çalisma daha yaptiklarini kaydeden Caneva, “Her sene sur duvarlarinin içinde kazi çalismasi yapiyorduk ama bu sene bu duvarlarin disinda çalisma yapiyoruz. Katman katman farkli tarihlere ait savunma duvarlari var burada. Ilk kalkolitik döneme ait, M.Ö. 5 bin yillari, M.Ö. 3 bin yilinda yeni bir duvar daha yapilmis. Simdi onu ariyoruz ve bu kocaman bir duvar. Höyügün en üstünden en asagiya kadar iniyor bu duvar. Ilk Tunç döneminde bütün tepenin taslarla kaplanmis oldugunu düsünüyoruz. Kalkolitik döneme ait duvar da bunun içinde kaliyor. Zaten Ilk Tunç dönemine ait yerlesim en üstte kaliyor ama duvari en asagiya kadar iniyor” diye konustu.“Yumuktepe’nin özelligi; kesintisiz yerlesim alani olmasidir”

Yumuktepe’nin tarih açisindan önemine de deginen Caneva, “Yumuktepe’nin özelligi; kesintisiz yerlesim alani olmasidir. M.Ö. 7 binde basliyor ve Ortaçag’a 14. yüzyila kadar devam ediyor. Bu çok özel bir durum. Tüm bu zamanlarda hem degisik yerlesim tipleri, malzemeler, çanak çömlek yapiliyordu hem de degisik toplumlar vardi. Tabi Neolitik toplum M.Ö. 7 binde, Ortaçag ile hiç ilgisi yok. Bu önemli bence tarih olarak, çünkü ayni yerde ayni iklim, ayni çevrede tüm bu zamanda toplumun nasil degistigi, ekonomisi, merkezi yapisi ortaya çikiyor. Bunlar, buluntulardan çok daha önemli” ifadelerini kullandi.

“Proje çok güzel olacak. Ben çok memnunum”

Kazi programinin bu ay sonunda bitecegini dile getiren Prof. Dr. Caneva, açik hava müzesi projesinin de bir yandan basladigini, belediyenin altyapi çalismalarina yakin zamanda baslayacagini söyledi.

Proje tamamlandiginda ziyarete gelen insanlarin, alanda disaridan duvarlar göreceklerini, yukaridan da içini göreceklerini belirten Caneva, “Bu çok güzel. Bence proje çok güzel olacak. Ben çok memnunum” dedi.“Su ana kadar müzeye 2 binin üzerinde eser teslim edildi”

Duvarlarin disini kazdiklari için kazilarda bu yil çok az buluntu elde ettiklerini kaydeden Caneva, “Karisik toprak bölümlerin oldugu alani kazdigimiz için bu sene buluntular çok az ama geçen senelerden çok var. Su ana kadar müzeye 2 binin üzerinde eser teslim edildi. Her dönemde önemli buluntular çikti. Mesela Neolitik tabakalarda çok fazla tas mühür çikti. Mühür, bürokrasi anlamina gelir. O zaman tam bürokrasi yoktu ama bir sekilde mülkiyet için isaret koymayi gösteriyor. Bu da bugüne kadar elde ettigimiz buluntular içinde en önemlilerinden diyebilirim” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.