USD (Alış - Satış) : 7,19 - 7,21 EURO (Alış - Satış) : 8,78 - 8,80

Şahin: Açılım sürecinde Meclis üzerine düşeni yapar

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin, demokratik açılım sürecinde Meclis'in üzerine düşen görevi yapacağını söyledi.

Güncel / 19 Ağustos 2009 Çarşamba 11:50
Şahin: Açılım sürecinde Meclis üzerine düşeni yapar

 

Şahin , ' Demokratikleşme aç ; ısından Meclis ' e gö ; revler dü ; şebilir , yasa değişiklikleri , Anayasa değişikliği olabilir , diğer mevzuatlarda değişiklikler olabilir . Bunlar Hü ; kü ; met tasarısı olarak gelir Meclis ' e ya da milletvekilleri teklif sunarlar . Her iki halde de Meclis elinden gelen gayreti , ç ; abayı gö ; sterir . ' dedi .
İstanbul Valiliği ' ne gelerek Vali Muammer Gü ; ler ' i ziyaret etti . Şahin burada demokratik aç ; ılımla ilgili sorulara muhatap oldu . Siyasi konulara değinmek istemediğini belirten Şahin bu sü ; reç ; te TBMM ' ye gö ; rev dü ; şmesi durumunda gerekenin yapılacağını bildirdi .
İstanbul Valiliği ' ne gelen Mehmet Ali Şahin tö ; ren mangasınca karşılandı . Valilik ö ; zel defterini imzalayan Şahin daha sonra Vali Gü ; ler ile sohbet etti . Şahin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı . Demokratik aç ; ılım ve Abdullah Ö ; calan ' ın muhatap alınıp alınmayacağı ile ilgili soruya TBMM Başkanı Şahin , Bu konuda gerek hü ; kü ; met yetkilileri gerekse sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuna aç ; ıklama yaptı . Benim Meclis Başkanı olarak bir aç ; ıklama yapmama ihtiyaç ; olduğunu dü ; şü ; nmü ; yorum . ' dedi . Bakan Şahin , demokratik aç ; ılım ile ilgili soruların hü ; kü ; mete ve konuyla ilgili ç ; alışma yapan bakanlara yö ; neltilmesi gerektiğini dile getirdi . Şahin , ' Benim mensubu olduğum siyasi partiyle ü ; yelik bağım devam ediyor ama bir siyasi faaliyette gö ; revde kaldığım sü ; re boyunca siyasi faaliyette bulunmam sö ; z konusu değil . O nedenle siyasi iç ; erik sorulara cevap veremeyeceğim . ' dedi .
CHP ve MHP ' nin tavrına ilişkin bir soru ü ; zerine de Başkan Şahin , ' Siyasi değerlendirme benden istemeyin . Bununla ilgili hü ; kü ; met temsilcileri , ilgili kişiler aç ; ıklama yaparlar . Ben şu andaki gö ; revim itibariyle tü ; m siyasi gö ; rü ; şlere yakın durumdayım . O nedenle bir siyasi partiyi , davranışı nedeniyle eleştirecek ya da methedecek durumda değilim . ' ifadelerini kullandı .
Bir basın mensubu bu sü ; reç ; te TBMM ' ye gö ; rev dü ; şü ; p dü ; şmeyeceği yö ; nü ; ndeki sorusuna ise Başkan Şahin şö ; yle yanıt verdi : ' Tü ; rkiye ' nin var olan ve ileride karşımıza ç ; ıkacak tü ; m sorunlarının ç ; ö ; zü ; m zemini TBMM ' dir . Bu bağlamda Meclisimize bir gö ; rev dü ; ştü ; ğü ; nde Meclisimiz bunu en iyi şekilde yerine getirecektir . Meclis Başkanı olarak benim bu konudaki fonksiyonum ; kolaylaştırmaktır , yardımcı olmaktır . Ç ; ü ; nkü ; millet iradesinin tecelli ettiği yer TBMM milleti ilgilendiren her tü ; rlü ; konuda en yetkili makamdır . Cumhuriyetimizin en temel kurumudur . Bu bağlamda tabii ki Meclisimize de gö ; revler dü ; şebilir . Dü ; ştü ; ğü ; nde de yerine getirilir . Demokratikleşme aç ; ısından Meclis ' e gö ; revler dü ; şebilir , yasa değişiklikleri , Anayasa değişikliği olabilir , diğer mevzuatlarda değişiklikler olabilir . Bunlar Hü ; kü ; met tasarısı olarak gelir Meclis ' e ya da milletvekilleri teklif sunarlar . Her iki halde de Meclis komisyonları ve genel kurul bu sü ; rece hizmet etmek iç ; in elinden gelen gayreti , ç ; abayı gö ; sterir . '
Gö ; rü ; şmenin ardından Vali Gü ; ler , Valilik Basın Danışmanı Nazır Şentü ; rk ' ü ; n yazdığı ' Babıali ve Sadrazamları , Babıali Vakanü ; vistleri ve İstanbul Valileri ' isimleri kitapları Başkan Şahin ' e hediye etti . Ardından basın kapalı olarak bir sü ; re gö ; rü ; şen Gü ; ler ve Şahin , daha sonra valiliği gezdi .

Meclis BaşkanıTbmmAnayasaAnayasa DeğişikliğiBasın Kuruluşu

loading...


YAZARLARTAMAMI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı