Bakan Karaismailoglu, Karayolu Tasimaciligi Sektörü Temsilcileri Ve Nakliyecilerle Sohbet Etti Açiklamasi

'Karayollari lojistik açidan en önemli alanlardan biri' 'Sorunlarin çözümü dogrultusunda da en kisa zamanda sonuç almak için gayretle çalisacagiz, sonuçta Türkiye büyüyecekse sizlerle birlikte büyüyecek'.

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, karayollarinin lojistik açidan en önemli alanlardan birisi oldugunu belirterek, "Sorunlarin çözümü dogrultusunda da en kisa zamanda sonuç almak için gayretle çalisacagiz. Sonuçta Türkiye büyüyecekse sizlerle birlikte büyüyecek." ifadelerini kullandi.

Ulastirma ve Altyapi Bakanligindan yapilan açiklamaya göre, Karaismailoglu, Ankara'nin Kahramankazan ilçesinde bulunan, Ankara Lojistik Üssü'nü ziyaret ederek, karayolu tasimaciligi sektörünün temsilcileri ve nakliyecilerle bir araya geldi.

Devam eden çalismalarla ilgili bilgi alan Karaismailoglu, sonrasinda sektör temsilcileriyle istisarelerde bulundu.

Karaismailoglu, nakliyecilerle sohbeti esnasinda, Türkiye'nin, dünyanin ilk 10 ekonomisinden birisi olma hedefi için lojistik sektörünün çok önemli bir alan oldugunu belirterek, "Karayollari lojistik açidan en önemli alanlardan biri. Hem sizleri ziyaret etmek hem de sektörle ilgili görüs alisverisinde bulunmak için bugün buradayiz. Bugün buraya sizleri dinlemeye geldik." ifadelerini kullandi.

- "Birlikteligimiz ve is birligimiz sürekli devam edecek"

Bakanlik olarak, sektörün önündeki bütün sikintilari, dertleri kendi dertleri ve sikintilari olarak düsünerek çalistiklarinin altini çizen Karaismailoglu, "Sorunlarin çözümü dogrultusunda da en kisa zamanda sonuç almak için gayretle çalisacagiz. Buna emin olabilirsiniz. Insallah bu birlikteligimiz ve is birligimiz sürekli devam edecek. Sonuçta Türkiye büyüyecekse sizlerle birlikte büyüyecek." degerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoglu, Bakanlik olarak hayata geçirdikleri düzenlemelerle tasimacilari desteklediklerine isaret ederek, sunlari kaydetti:

"Bu kapsamda belge geçerliliklerinin süresini esneterek yetki belgelerinin geçerliliklerinin devam etmesini sagladik. Asgari kapasite sartini kaybedenler için süreleri, sigorta ve muayeneden dolayi tasit düsümlerini durdurduk. Pandemi döneminde bulas riskinin azaltilmasi için, tasimacilarimizin faks veya e-posta yoluyla gelen taleplerini, belge asillarini istemeden karsiladik. Yine, pandemi dönemindeki toplanma yasagi nedeniyle, ilgili yönetmelikler çerçevesinde ilk defa yetki belgesi alacak veya yenileyecek kooperatiflerden mevzuatta öngörülen sermaye sartinin geçici olarak aranmamasi imkani sagladik. Ulastirma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne (U-ETDS) veri gönderme zorunlulugunu, K1 yetki belgesi sahibi gerçek kisiler için 31 Aralik 2021 tarihine kadar uzattik. Sadece kamyonetlerle ev esyasi tasimaciligi yapacaklar için yüzde 75 indirim sagladik. E-devlet üzerinden yapilacak islemlerde, yüzde 5'e kadar indirim imkani sunduk."

Kargo ve posta sektöründe yasanan hizli gelisme ve büyümeyi göz önünde bulundurarak, sektörle ilgili sorumluluklarda mükerrerligin önüne geçilmesini, mevzuatin uygulanmasinda yasanabilecek tereddütlerin giderilmesini ve kargo sektörüyle ilgili isletmecilik yükümlülüklerinin BTK tarafindan düzenlenmesini teminen, Karayolu Tasima Yönetmeligi'nde düzenleme yaptiklarini da vurgulayan Karaismailoglu, esya tasimaciligi faaliyetleriyle ilgili Bakanliga gelen talepler dogrultusunda, ton x kilometre (taban fiyat) uygulamasina iliskin çalismalari baslattiklarini belirtti.

Karaismailoglu, uluslararasi karayolu tasimaciliginda yasanan sorunlari çözmek amaciyla, Türkmenistan güzergahinin kapanmasi sonucunda Orta Asya ülkelerine tasimalarda Rusya-Kazakistan'in ana güzergah haline geldigine dikkati çekerek, 2021'de Rusya'dan toplam 14 bin 500, Kazakistan'dan ise 14 bin transit geçis belgesi temin edildigini aktardi.

Rusya'dan 3 bin 500 ikili ilave belge alinarak, tasimalarda büyük kolaylik saglandigina dikkati çeken Karaismailoglu, söyle devam etti:

"Macaristan transit belge sorununun çözümü için önemli bir adim atilmis, 74 bin transit (mevcut kota ile birlikte 110 bin) ve 2 bin ilave ikili (mevcut kota ile birlikte 5 bin) geçis belgesi alinmistir. Azerbaycan geçis belgesi kotasi yüzde 31 artis ile 45 bine yükseltilmistir. Özbekistan geçis belgesi kotasi 38 bine, ücretsiz belge sayisi ise yüzde 60 artisla 16 bine yükseltilmistir. Özbekistan geçis belgeleri tasimacilarimiza sefer basina 400 dolar, toplamda ise 2,4 milyon dolar kolaylik saglayacaktir. Geçis belgesi dagitim esaslarinda degisiklik yapilmis, geçis belgesi sorunu yasanmayan ülkelere ait belgeler için, tasimacilara ayrica Bakanligimiza basvuruya gerek kalmaksizin dogrudan dagitim bürosundan geçis belgesi alma (bir defaya mahsus ikinci satis) imkani saglanmistir. Ayrica, iadesi zorunlu geçis belgelerini 3 kez iade edemeyen firmalara e-Devlet üzerinden iade islemini yapmalari kaydiyla 10 günlük belge yasagi uygulamasi sona erdirilmistir."

- "Ülkemizden hizli ve düsük maliyetli transit geçis imkani için altyapinin yaratilmasi için çalismalar devam etmektedir."

Karaismailoglu, Türkiye'nin yaklasik 70'e yakin ülkeye yilda 1,3 milyon uluslararasi tasima gerçeklestirildigine de dikkati çekerek, sunlari kaydetti:

"Bu ülkelerden 24'ü ile ikili/transit tasimalar serbesttir. Diger ülkeler ile, her yil 1 milyondan fazla geçis belgesi teati edilmektedir. Yapilan çalismalar sonucunda, 2021 yilinin ilk 6 ayi ile 2020 yilinin ayni dönemi karsilastirildiginda, karayolu tasimalarimizda genel olarak yüzde 25, özellikle bazi AB ülkelerine yönelik tasimalarimizda ise yüzde 40'a varan artis oldugu görülmektedir. Tüm karayolu sinir kapilarimizdaki bekleme sürelerinin 6 saati geçmeyecek sekilde sinirlandirilmasi, tasimacilarin kalan belge durumunu daha kolay takip edebilmesi, geçis belgelerinin tükenmesi durumunda alternatif güzergahlara yönelerek TIR parklarinda beklemelerin de önüne geçilmesi amaciyla çalismalarimiz devam etmektedir. Bakanligimizca, transit tasimacilikta kolaylastirma saglanmasi ve ülkemizden hizli ve düsük maliyetli transit geçis imkani için altyapinin yaratilmasi için çalismalar devam etmektedir."

Bakan Karaismailoglu, soförlerin çalisma saatleri, geçis noktalarindaki kantarlarda, SRC Belgesi, Tasima Isleri Organizatörlügü (TIO) Belgesi ile ilgili talepleri konusunda gerekli bütün çalismalari yapacaklarini vurguladi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.