Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yatirimcilarindan Türk Firmalarina Övgü

IKBY Yatirimcilar Birligi Süleymaniye Baskani Resid: 'Türkiye’nin bu bölgede çok basarili bir tecrübesi var ve bizim de onlara ihtiyacimiz var. Su anda gözlerimiz pandemi sonrasi Istanbul ve Izmir’de açilacak olan is fuarlarinin yeniden düzenlenmesinde' 'Kürdistan Bölgesi’nde toplam maliyeti 55 milyar dolar olan projelerin yüzde 67’sinde Türk firmalarinin imzasi bulunmaktadir. Bu projelerin çogu Türk ustalar, ekipleri ve kaliteli malzemelerle insa edildi. Bölgedeki basarili konut ve bina insaatlarina da baktigimizda Türk firmalarin izini görüyoruz'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yatirimcilar Birligi Süleymaniye Baskani Yasin Muhammed Resid, su ana kadar bölgedeki 55 milyar dolarlik projelerin yüzde 67’sinde Türk firmalarinin imzasinin bulundugunu belirterek en kaliteli ve basarili projelerin Türklere ait oldugunu söyledi.

Resid, AA muhabirine Türk firmalarinin IKBY’deki basarili tecrübeleri ve is firsatlari hakkinda açiklamalarda bulundu.

Kovid-19 vaka sayilarinda yasanan düsüsün piyasanin yeniden açilmasina vesile oldugunu kaydeden Resid, "Ekonomimizin gelisiminin Türkiye’nin atacagi adimlara bagli oldugunu söyleyebilirim. Türkiye ile birlikte hareket edip yeniden büyük projelerin gerçeklestirilmesi gerekliligi önümüze çikiyor." dedi.

Su anda binlerce Türk ustasinin devam eden projelerde ise baslamis vaziyette olduguna dikkati çeken Resid, "Kürdistan Bölgesi’nin insasi ve imari konusunda Türkiye çok önemli bir faktördür. Türkiye’nin disinda baska ülkelerin birçok projesi bölgede basari ile tamamlanmamistir. Türkiye’nin bu bölgede çok basarili bir tecrübesi var ve bizim de onlara ihtiyacimiz var. Su anda gözlerimiz pandemi sonrasi Istanbul ve Izmir’de açilacak olan is fuarlarinin yeniden düzenlenmesinde." seklinde konustu.

Kürdistan Bölgesi’nde toplam maliyeti 55 milyar dolar olan projelerin yüzde 67’sinde Türk firmalarinin imzasinin bulundugunu söyleyen Resid, söyle devam etti:

"Bu projelerin çogu Türk ustalar, ekipleri ve kaliteli malzemelerle insa edildi. Bölgedeki basarili konut ve bina insaatlarina da baktigimizda Türk firmalarinin izini görüyoruz. ABD Baskonsoloslugu bile kendi yeni binasinin insasi için açmis oldugu ihalede Türk yapimi insaat malzemelerinin kullanilmasi sartini kosuyor."

Türk firmalarinin Kürdistan Bölgesi’nde 37 milyar 600 milyon dolarlik projelerde imzalari bulunduguna isaret eden Resid, "Irak’in komsulari olan Suudi Arabistan ve Kuveyt cografik olarak bizden uzakta. Suriye’nin de durumu belli. Iran da agir ambargo altinda oldugundan dolayi aktif bir ticari katilim sergileyemiyor. Bu durumda tüm firsat ve imkanlar Türkiye’nin önüne çikiyor. Türk malzemesinden ve ustaligindan tereddüt etmiyoruz." diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.