Diyanet Isleri Baskani Erbas, Kosova Islam Birligi'ni Ziyaret Etti

Diyanet Isleri Baskani Ali Erbas, Kosova ziyareti kapsaminda Kosova Islam Birligi (Diyanet Isleri) Baskani Naim Tirnava ile bir araya geldi.

Islam Birligi'nin baskent Pristine'deki merkezinde gerçeklesen görüsme sonrasi Erbas ve Tirnava, basina açiklama yapti.

Erbas, iki gündür Kosova’da önemli görüsmelerde bulundugunu belirtti.

Kosova’da basta camiler olmak üzere, egitim ve hayir hasenat konularinda is birliklerinin olduguna vurgu yapan Erbas, "Bizim, Diyanet Isleri Baskanligi ve Türk Diyanet Vakfi olarak Pristine’de büyük bir cami projemiz var. Projenin ilk asamasini baslatmis olduk. Insallah biraz sonra camimizin temellerini görecegiz." dedi.

Türkiye tarafindan görevlendirilen çok sayida din görevlisinin Kosova’nin çesitli camilerinde Kosova Islam Birligi rehberliginde hizmet verdiginin altini çizen Erbas, "Din egitimi noktasinda Türkiye’de Uluslararasi Ilahiyat ve Uluslararasi Imam Hatiplerde okuyan çok sayida (Kosovali) talebemiz var. O gençlerimiz Türkiye’de ilahiyat egitimi aldiktan sonra burada yine Islam Birligi Baskanliginin rehberliginde camilerde imamlik, vaizlik yapiyorlar ve dogru dini bilginin insanlarimiza ulastirilmasi noktasinda çok büyük bir faaliyet gösteriyorlar." ifadelerini kullandi.

Erbas, "Kosova Islam Birligi Baskani Naim Tirnava ve ekibiyle Diyanet Isleri Baskanligimiz olarak bu birlikteligimiz, is birligimiz daha da artarak devam edecektir.” temennisinde bulundu.

Kosova Islam Birligi Baskani Tirnava da Erbas'in bu ziyaretinin Islam Birligi ve tüm Kosova için bir onur oldugunu belirterek, "(Diyanet Isleri Baskanina, Kosova Islam Birligine) Sürekli olarak çesitli alanlarda yapmis oldugu yardimlar için ve özellikle ortak kültürel, Islami ve tarihsel mirasimizin restorasyonunda yapmis olduklari yardimlardan dolayi tesekkür ediyorum." dedi.

Kurumlar arasindaki iliskilerin Pristine merkezindeki cami insasinin tamamlanmasiyla taçlanacagina isaret eden Tirnava, "Sizin huzurunuzda kardes Türk halkina ve Türk hükümetine bize sunduklari bütün yardimlardan dolayi tesekkür etmek istiyorum. Sürekli bize yardim ve destek teklif ediyorlar. Cenab-i Allah kendilerinden bu dünyada ve ahirette razi olsun." seklinde konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.