Sirbistan'da 'Bir Kadin, Bir Hikaye' Kitabinin Tanitimi Yapildi

Sirbistan'da Bosnak nüfusun yogun yasadigi Sancak bölgesinde bulunan Novi Pazar sehrinde, "Bir Kadin, Bir Hikaye" konulu çalistay düzenlendi.

Kültür Bakanligi ile Türk Isbirligi ve Koordinasyon Ajansi Baskanliginin (TIKA) destegiyle düzenlenen çalistay kapsaminda, Sirbistan, Kuzey Makedonya, Kosova ve Bati Trakya'dan 16 basarili kadinin yasam öyküsüne yer verilen "Bir Kadin, Bir Hikaye" kitabinin da tanitimi yapildi.

Kitabin tanitim programina katilan Türkiye'nin Novi Pazar Konsolosu Basar Basol, burada yaptigi konusmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin en temel ilkelerinden birinin kadinlara seçme ve seçilme hakkinin taninmasi oldugunu animsatarak, Türkiye'nin kadinin toplumdaki yerine büyük önem verdigini söyledi.

Basol, "Türkiye, toplumda hak ettiginiz konuma gelmeniz için gerekli yardimi yapmaya hazir." dedi.

TIKA Belgrad Koordinatörü Çagla Gültekin Tosbat, basarili kadinlarin yasam öykülerinin hem is hayati hem de özel hayatta herkese ilham vermesi gerektigini belirterek, "Bu kararli, çaliskan ve güçlü kadinlarin, tecrübeleriyle birer örnek teskil etmesini umut ediyorum." diye konustu.

Bosnak Ulusal Konseyi (BNV) Baskani Jasmina Curic de Bosnak kültüründe kadinin toplumun diregi oldugunu vurgulayarak, kadinlarin günümüzde aile içindeki görevlerinin yani sira ugrastiklari farkli mesleklerle de geleneksel degerlerin korunmasina katki sagladigini ifade etti.

Curic, kadinlarin toplumdaki konumlarinin iyilestirilmesiyle, toplumun da iyilesecegini sözlerine ekledi.

Novi Pazar'da faaliyet gösteren Hatidza Kadin Derneginin baskani Suada Nasufovic de projenin, kadinlarin, toplumdaki önemlerinin farkina varmalari amaciyla gerçeklestirildigini aktararak, "Bir Kadin, Bir Hikaye" kitabinin, gelecek nesiller için bir rehber niteliginde olduguna isaret etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.