USD (Alış - Satış) : 7,45 - 7,47 EURO (Alış - Satış) : 8,98 - 8,99
KÖŞE YAZISI

Atatürk'ün gizli vasiyeti kimde?

Bugün Atatürk'ün ölümünün 77. Yıldönümü. Atatürk'le ilgili ne ilk ne de son yazı olacak bu. Mustafa Kemal için 10 yıl önce yazılamayanlar yazılıyor söylenemeyenler söyleniyor. Ben, Atatürk'e hakaret edilmesine, olur olmaz eleştirilmesine kendimi bildim bileli karşı çıkmışımdır. Atatürk'ün tartışılmasını da istemem. O, bir devrin gerçeğidir. Milli Mücadeledeki rolü inkar edilemez. Ancak toplum tartışmak istiyorsa kimse de bunun önüne geçemez.

Son dönemde Atatürk'le ilgili en çok tartışılan konulardan biri de Mustafa Kemal'in, gizlenen bir vasiyetinin olup olmadığı.

Meriç Tumluer isimli araştırmacı, bugün beni aradı (10 Kasım 2015). Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel defterine yazdığı yazıdan bir cümle okudu. Erdoğan Atatürk'e şöyle sesleniyor: “2023 yılı için belirlediğimiz hedeflere ulaşarak vasiyetini yerine getirmiş olacağız”

Meriç Tumluer'e göre Erdoğan, Atatürk'ün gizlenen vasiyetini biliyor. Zira o vasiyette Atatürk'ün 2023 hedeflerine ilişkin ciddi öngörüleri ve tavsiyeleri bulunuyor. Çünkü, Atatürk'ün bilinen altı maddelik vasiyetinde 2023 hedefleri ile ilgili bir konu yok. Hatta vasiyette siyasi öneme haiz tek bir kelime bile yok. Dolayısıyla Erdoğan'ın 2023 hedefleri ile Atatürk'ün vasiyetinin yerine getirileceğini yazması O'nun bu gizli vasiyetten haberdar olduğu anlamına geliyor. Bu, benim değil Meriç Tumluer'in yorumu.

GİZLİ VASİYET NERDE?

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın bu gizli vasiyetten haberinin olup olmadığını bilemem ama Atatürk'ün gizlenen bir vasiyeti olduğu iddiası artık bir şehir efsanesi değil, gerçekliğine her gün biraz daha inanılan Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun gelecek perspektifiyle ilgili önemli bir konu. Meriç Tumluer, Atatürk'ün gizli vasiyetinin kendisinde olduğunu iddia eden Mersinli bir iş adamı. Babası Kazım Karabekir'in himayesinde çalışmış eski bir asker. Ve bir şekilde Atatürk'ün gizli vasiyeti kendilerine ulaşmış. Peki neden açıklamıyorlar bu gizli vasiyeti? Meriç Tumluer 2012 yılında benim programıma katıldığında canlı yayında aynen şunları söyledi: “Bir devlet yetkilisi; Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, çıkıp böyle bir vasiyet olmadığını söylesin, ben o zaman açıklayacağım” dedi. Vasiyeti kendiliğinden açıklamamalarının gerekçesini ise, başlarını belaya sokmamak olarak izah ediyorlar.

Peki ne var Atatürk'ün bu gizli vasiyetinde. Ne var ki ölümünden 50 yıl sonra açıklanmasını istediği bu vasiyet devlet tarafından bir sır gibi saklanıyor. Saklanıyor diyorum, çünkü ben de böyle bir vasiyetin varlığına inananlardanım. 1988 yılında bu vasiyetin açıklanması gündeme geldiğinde Kenan Evren, “Türkiye buna hazır değil” diyerek, vasiyetin açıklanmasına izin vermiyor. Bu davranış şekli çok tanıdık. Zira Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın hatıralarının açıklanması için zaman aşımı 2006 yılında dolmuştu. Dönemin Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Latife Hanım'ın ailesiyle de görüştükten sonra hatıraların açıklanmayacağını söyledi. Ziraat Bankası Kasalarında saklıyken 1975'te Türk Tarih Kurumuna devredilen hatıralar arasında Latife Hanım'ın yazdığı bir roman da bulunuyor. Ve bu yasakla Türk Milleti bu romanı okumaktan da mahrum ediliyor.

Yeniden Atatürk'ün gizli vasiyetine dönecek olursak, bu vasiyetin varlığı ile ilgili Gazeteci Nuray Başaran'ın ifadeleri önemli. Nuray Başaran da benim gibi vasiyetin varlığına inanan gazetecilerden. Nuray, 2011 yılında Meriç Tumluer'le görüştükten sonra şunları anlatıyor: “Gizli vasiyetle ilgili MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ve birkaç ayrı Orgeneral ile görüştüm. Hiçbiri “Atatürk'ün gizli bir vasiyeti yok” demedi. Dikkatinizi çekerim “var” dememişler ama “yok” da dememişler. Nuray Başaran bir şey daha ekliyor, “ Kenan Evren'in bu vasiyetin varlığını doğruladığını bililiyorum” .

Meriç Tumluer ise, Tuncer Kılınç'la Ergenekon'dan tutuklanıp cezaevinden çıktıktan sonra Ankara'da görüştüğünü, Kılıç'ın, Atatürk'ün gizli vasiyetini doğruladığını ve şunları söylediğini aktarıyor: “Bununla ilgili çok önemli konular var. Genelkurmay Başkanı bile istediği zaman gidip bu vasiyeti açıp okuyamaz.” Tumluer'e göre, Atatürk'ün gizli vasiyetinin korunması ile sürekli olarak bir korgeneral görevlendiriliyor ve emekli olduğunda görevi bir başka korgenerale devrediyor. Yani bu vasiyet Genelkurmay'ın kozmik odalarında saklanıyor.

VASİYET'İN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Peki Atatürk'ün gizli vasiyetinin içeriğinde neler var? Bu konu ya varsayımlara dayanıyor, ya da bir şekilde vasiyeti okuduğu öngörülen kişilerin aktardığı isimsiz bilgilere. Meriç Tumluer, vasiyetin bir örneğinin kendisinde olduğunu iddia ettiği için söyledikleri değerlendirmeye alınabilir. Ona göre, Atatürk, Kürt sorunu, Hilafet, Ortadoğu ve İslam dünyası ile ilgili geleceğe dönük tahminlerini anlatarak izlenecek yolu tavsiye (vasiyet) ediyor.

Rahmetli Aytunç Altındal da bu gizli vasiyetin varlığına inananlardan. Hatta Altındal'ın şaibeli ölümünün, içinde Atatürk'ün vasiyetinin de olduğu kozmik araştırmalarına dayandığını iddia edenler de oldu. Meriç Tumluer, bana, Altındal hastalandıktan sonra kendisiyle görüştüğünü ve “beni zehirlediler” dediğini bile anlattı. Aytunç Altındal'a göre, Atatürk'ün gizlenen vasiyetinin içindeki en önemli konu “Hilafet Makamı” nın yeniden getirilmesiyle ilgili. Altındal'a göre, hilafet makamı değil halifelik kaldırıldı ve Atatürk'ün gizlenen vasiyetinde Hilafetin yeniden getirilmesi isteği var. Meriç Tumluer ise vasiyette, Atatürk'ün, İslam ülkelerinin bugünkü paramparça yapısını öngördüğünü belirterek, Türk-İslam birliği kurulması konusunda tavsiyeleri olduğunu iddia ediyor. Atatürk'ün Türk-İslam Birliği projesi, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nin antitezini oluşturuyor. Meriç Tumluer, bir dergiye verdiği roportajda da Atatürk'ün vasiyetinin açıklanmamasından CHP'yi sorumlu tutuyor ve şöyle diyor: “Bütün CHP Genel Başkanları Atatürk'ün gizli vasiyetinden haberdar. CHP Hukuken suç işlemiştir. Atatürk'ün vasiyeti ile ilgili bütün bilgi ve belgeleri saklıyorlar. CHP Genel Başkanları suçludur.”

KİM NE KADAR DOĞRU SÖYLÜYOR?

Şimdi kimin ne kadar doğru söylediğini bilemem. Ancak, bu vasiyetin varlığına beni inandıran unsurlar var. Birincisi bütün tartışmalara rağmen kimse çıkıp da böyle bir vasiyet “yok” demiyor, diyemiyor. İkincisi, Atatürk'e ait belgelerin 1980 yılına kadar Ulus'taki ziraat Bankası'nın çelik kasalarında saklı tutulduğu herkesin kabul ettiği bir gerçek. Bu çelik kasa 12 Eylül Askeri Darbesi sonrasında açılıyor. Fakat içinden neler çıktığı, hangi belgelerin bulunduğu kamuoyuna açıklanmıyor. Atatürk'ün gizli vasiyeti de bu kasada bulunuyor ve daha sonra vasiyetin izi kaybettiriliyor. Üçüncüsü bu vasiyetin Genelkurmay'ın kozmik odalarından birinde saklandığı iddia edilmesine rağmen, Genelkurmay da “Bizde böyle bir vasiyet yok” demiyor. Dördüncüsü ve en önemlisi, Atatürk'ün vasiyeti diye kamuoyuna açıklanan 6 maddelik metindeki en kayda değer konu, İnönü'nün çocuklarının maaşa bağlanmasını istemesi. (Konuyla ilgili değil ama bir not: Atatürk'ün İnönü'nün öldüğünü düşünerek böyle bir vasiyette bulunduğu iddia ediliyor. Zira İnönü'nün varlıklı, zengin biri olduğu hatırlatılarak, İnönü'nün çocuklarının bu maaşa ihtiyacı olmadığı belirtiliyor. Atatürk'le İnönü arasında son birkaç yıl büyük sorunlar olduğu, Atatürk'ün İnönü ile konuşmadığı ve İnönü'nün İstanbul'a Atatürk'ün cenazesine gitmediği biliniyor. İddiaya göre, yanındakiler ölümüne yakın Atatürk'e İnönü'nün öldüğünü söylüyorlar. Atatürk de mağdur olmasınlar diye İnönü'nün çocuklarına maaş bağlanmasını istiyor) Tekrar konuya dönersek, Atatürk gibi büyük bir şahsiyetin, mutlaka ve mutlaka siyasi öngörülerini içeren bir vasiyetin ya da vasiyet niteliğinde bir metnin olması gerektiğini düşündüğüm için Atatürk'ün gizlenen vasiyetinin varlığına da inanıyorum. Bakalım, bu konu daha ne zamana kadar tartışılacak?11.11.2015 17:15:13


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı