Yağmur ve sel, Ödemiş’in iki beldesini vurdu

Selin zarar verdiği tarla ve sokaklardan detaylar

( İZMİR ) İZMİR
Sağanak Yağış Tarım Sel Baskınları Mısır Tarım Arazisi 


- İzmir'in Ödemiş ilçesinde, olumsuz hava şartları nedeniyle başlayan sağanak yağış, Kaymakçı ve Emirli Mahallesi'nde su baskınlarına neden oldu. Edinilen bilgiye göre, dün akşam saat 19.30 sıralarında Ödemiş ilçesinde olumsuz hava şartları nedeniyle sağanak yağış başladı.
Kısa sürede etkili olan yağış nedeniyle Kaymakçı ve Emirli Mahalleri'ndeki birçok ev ve iş yerine su bastı. Vatandaşlar evlerine ve iş yerlerine basan suyu tahliye etmek için çalışmalar yaptı. Sokakların ve mahsul ekili olan tarlaların su altında kaldığı olayda, vatandaşlar zor anlar yaşadı. Ayrıca, Ödemiş Kara yolunu kullanan sürücüler ise, sağanak yağış sırasında gidecekleri istikamete ilerlemek için mücadele verdi. Yaşanan olayın ardından Kaymakçı Kalkınma Kooperatifi Başkanı Raşit Tatlı, bir çok eve ve arazide su baskınları yaşandığını belirterek, “Yağış biraz daha sürse idi daha kötü sonuçlara neden olacaktı. Belde içindeki dereler taştı; köprüler tıkandı. Kimi ev iş yerlerinde su baskınları yaşanırken, ekili alanlarla meyve bahçelerinde de sel baskınları yaşandı” dedi.
Sağanak yağışın ardından yapılan ilk incelemede, Emirli Mahallesinde turşuluk salatalık, mısır, bostan ve patates ekili yaklaşık bin dekar tarım arazisinin zarar gördüğü belirtilirken, tarlalardaki suyun bel boyuna kadar ulaştığı öğrenildi.
28 Mayıs 2018 Pazartesi günü yayınlandı