Beyaz Gazete Ana Sayfa
Video Ana Sayfa
WebTV
Yaşam
Van’daki göletlerde su seviyeleri kritik noktanın altına düştü
Güncel Videolar «geri 1 ileri»
Genişlet Işıklar Sitene Ekle
30 Haziran 2021 Çarşamba günü yayınlandı
 Van’daki göletlerde su seviyeleri kritik noktanın altına düştü

Van’daki göletlerde su seviyeleri kritik noktanın altına düştü

Dönerdere göletinden görüntü

İklim Değişikliği Doluluk Oranı Baraj Gölü Harekete Geç Küresel İklim Değişikliği 

-Kuruyan bölgeden detaylar
-Ayhan Özbek ile röp
-Oymaklı Gölünden detaylar
-Mahalle Muhtarı Mehmet Baş’tan röp
-Yumruklu baraj gölünden görüntü
-Mahalle muhtarı ile röp
-Şube Müdürü Muhammet Demir ile röp.
-Aşağıtulgalı baraj gölünden görüntü

( VAN ) -- Kısmen kuruyan göllerde yaşayan canlılar yok oluyor- Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri göllerde yaşayan canlıların ölmemesi için harekete geçti VAN

- Van’da küresel iklim değişikliğinin etkisiyle kurumaya yüz tutmuş göletlerin kritik seviyenin altına düşmesiyle birlikte yaşayan canlıların yok olmaması için çalışmalar başlatıldı. Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, kuraklığın etkisi altında olan Özalp ilçe sınırlarında yer alan göl ve göletlerde bir dizi çalışma yaptı. Çubuklu, Dönerdere, Aşağı Tulgalı, Oymaklı ve Yumruklu göletlerinde incelemelerde bulunan ekipler, kısmen kuruduğunu ve bazılarında da su seviyesinin endişe verdiğini gözlemledi. Göl ve göletlerde yaşayan canlıların yok olmaması için bilgilendirmelerde bulunan ekipler, su israfının önüne geçilmesi amacıyla modern sulama yöntemlerinin kullanılması konusunda uyarılarda bulundu. “Su seviyelerinde düşüş gözlemlendi” İHA muhabirine konuşan Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir, küresel iklim değişikliğinden dolayı kısmen kuruyan göletlerde yaşayan canlıların durumunu değerlendirmek üzere bir çalışma başlattıklarını belirtti.
Bu yıl yağışların az olması nedeniyle göl ve göletlerde su seviyesinin düştüğünü gözlemlediklerini ifade eden Şube Müdürü Demir, “Su seviyesinin kritik noktalara düşmesini önlemek için modern sulama sitemlerinin kullanılmasını önerdik. Bu bölgelerde salma sulama yöntemi uygulanıyor. Bu sulama yönteminden vazgeçilerek daha modern olan basınçlı sulama ve yağmurlama yöntemlerinin kullanılması gerektiğini önerdik. Bu modern yöntemler hem su israfını engelleyecek hem de balıkların yaşadığı su miktarının azalmasını engelleyecektir” dedi.
Dönerdere Mahallesi Sulama Birliği Başkanı Ayhan Özbek ise geçen yıl su doluluk oranının yüzde 100 olduğunu ve suyun tahliyeden aktığını belirtti.
Bu yıl kuraklıktan dolayı su seviyesinin yüzde 40’lara düştüğünü ifade eden Özbek, bu durumdan çok endişeli olduklarını söyledi.

Bu yılın çok kurak geçtiğini dile getiren Oymaklı Mahalle Muhtarı Mehmet Baş da, geçen yıl taşan sulama göletinin bu yıl yağışların olmaması durumunda tamamen kuruyacağını ifade etti.
Baraj gölünün bu yıl yüzde 70 oranında kuruduğunu söyleyen Yumruklu Mahalle Muhtarı Ziyattin Özgül ise yağışlarının olmaması durumunda sudaki canlıların yok olacağını kaydetti.
(YLM-MSA-Y)


HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı