IĞDIR - Nevruz Bayramı'nın kadim geleneği: 'Semeni'

IĞDIR - Nevruz Bayramı'nın kadim geleneği: "Semeni" - Nevruz sofrası - Sofranın hazırlanması - Sofradaki malzemeler - Yeşeren semenilerden görüntüler - Semeni nasıl yetiştirilir anlatılması - Emine Işık Edabali ile röportaj - Gülhanım Hatik iel röportaj - Mani eşliğinde semeni hediye edilme görüntüsüNevruz Bayramı'nın kadim geleneği: "Semeni" - Türk kültüründe "yaşam otu" olarak da adlandırılan semeni, nevruzun önemli sembollerinden biri olarak görülüyor - Umudun sembolü kabul edilen semenilerin bulunduğu kurdelelerle süslü kaplar, 21 Mart günü sabahın ilk ışıklarıyla başlayan bayram kutlamalarında evleri ziyaret edilen komşulara ve akrabalara maniler söylenerek hediye ediliyorIĞDIR (AA) - BÜLENT MAVZER - Nevruz Bayramı'nın asırlık geleneklerinin başında gelen ve rengarenk küçük kaplara ekilen ve "semeni" adı verilen buğday, mısır ve nohut gibi bitkilerin rengarenk kaplarda yetiştirilip Nevruz Bayramı'nda dağıtılması geleneği Anadolu'da yaşatılıyor.Her yıl 21 Mart'ta kutlanan Nevruz Bayramı, "yeni yılın başlangıcı", "baharın müjdecisi" ve "doğa bayramı" olarak kabul görüyor. Nevruz Bayramı denince akla ilk gelen ve Türk kültüründe "yaşam otu" olarak da adlandırılan semeni, nevruzun önemli sembollerinden birini oluşturuyor.Bir miktar toprak konulan kaplara ekilen ve "semeni" adı verilen buğday, mısır ve nohut gibi bitkiler, vatandaşlarca mart ayının başında birbirinden farklı ve rengarenk kaplarda yetiştiriliyor.Semeni geleneği, Iğdır 'da da yaşatılıyor. Yeni yılda umudun sembolü kabul edilen semenilerin bulunduğu kurdelelerle süslü kaplar, 21 Mart günü sabahın ilk ışıklarıyla başlayan bayram kutlamalarında evleri ziyaret edilen komşulara ve akrabalara maniler söylenerek hediye ediliyor. Iğdır lı vatandaşlardan Emine Işık Edabali, AA muhabirine, Nevruz Bayramı'nda semeninin önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Her yıl mart ayının 10'undan itibaren evlerinde semenileri yeşertmeye başladıklarını anlatan Edabali, "Semeni bizim kültürümüzde tabiatın canlanışını, renkliliği, bereketi, bolluğu ve huzuru müjdeler. Semeni, nevruz sofralarımızın en temel figürüdür. Birbirinden güzel süslediğimiz kaplarda yeşerttiğimiz semenileri dost ve sevdiklerimize hediye ederiz, sofralarımızda tutarız." dedi.
Semenileri ektiklerinde dileklerde bulunduklarını ve dua ettiklerini ifade eden Edabali, "Nevruz soframızı nasıl donatırsak, yılımızın öyle geçeceğine inanırız. Nevruzun ritüellerinden biri de semenidir." diye konuştu.
Yöre halkından Gülhanım Hatik de kültürlerinde nevruzun vazgeçilmezlerinden birinin de semeni olduğunu vurguladı.Her yıl nevruz öncesi semeni yeşerttiklerini hatırlatan Hatik, "Bizim için bolluğun bereketin simgesidir. Yeni evlenen nişanlı kızlara gönderilir. Özellikle annelerimiz, evlendiğimizde evimize Nevruz Bayramı'nda semeni hediye gönderir. Çocukluğumuzda büyüklerimizden gördüğümüz, aklımızda kalan ve kendi çocuklarımıza da aktaracağımız Nevruz Bayramı'nın en belirgin geleneği semenidir." ifadelerini kullandı.
Ali İl Muhabir Asırlık Gelenek Mısır Yeni Yıl 

Ali İl Hakkında
Ali İl 18 Mayıs 1982 İstanbul doğumlu eğitimini İ.Ü. Konservatuar Tiyatro’sunda tamamlayan oyuncu kendini oyunculukta geliştirerek kariyerinde iyi bir dereceye ulaştı....
devamı
21 Mart 2021 Pazar günü yayınlandı