Ünlü Futbolcular, Gözleri Kapalı Maç Yaptı

Görme Engelli Spor Federasyonu ana sponsoru olarak Görme Engelli Bisiklet branşının hayata geçmesine katkıda bulunan Turkcell, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Görme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle Görme Engelli Futbol Milli Takımı ve ' Sesi Görenler Ligi ' ne de destek vermeye başladı. Sponsorluk anlaşması kapsamında ünlü futbolcular ve basın mensupları, görme engelli milli futbolcularla birlikte gösteri maçı oynadı.
Türkiye Futbol Federasyonu Dünya Engelliler Günü A Milli Futbol Takımı Milli Futbol Takımı 


Turkcell, Görme Engelliler Futbol Ligi 'Sesi Görenler ' in yanı sıra B1 (hiç görmeyenler) Milli Futbol Takımı ' na 2016 Paralimpik Oyunları yolunda sponsor olduğunu açıklamak ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ' nde farkındalığı arttırmak amacıyla Ülker Sports Arena ' da bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Mehmet Topal, Tümer Metin, Bülent Korkmaz, Metin Tekin, Ali Gültiken gibi ünlü futbolcular, basın mensupları ve görme engelli milli futbolcuların mücadele ettiği bir gösteri maçı gerçekleşti. Karşılaşma renkli görüntülere sahne olurken, her iki takım da yaptığı mücadeleyle göz doldurdu. Müsabakayı Beyaz Takım, Ali Gültiken ve Serdar Ali Çelikler ' in golleriyle 2-1 kazandı. Son dakikada Bülent Korkmaz ' la bir penaltıdan yararlanamayan mavi takımın tek golünü ise aynı zamanda Görme Engelli Milli Takım oyuncusu olan Ali Çavdar kaydetti.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Turkcell ailesi olarak, engellerin önce zihinlerde olduğuna inandıklarını belirterek, ' İletişim ve teknoloji olanaklarımızı insanların hizmetine sunmak ve fırsat eşitliği sağlayarak ülkemizin ve toplumumuzun ekonomik-sosyal gelişimine katkıda bulunmak en önemli odaklarımızdan biri. Bu vizyon doğrultusunda görme engelli spor federasyonu ana sponsorluğumuz ve görme engelli bisiklet branşına verdiğimiz desteklerin ardından görme engelli futboluna da tüm desteğimizi yansıtacağız. Engelli vatandaşlarımıza verdiğimiz destek sporla da sınırlı değil, onları hayatın içine katmak için ' Engel Tanımayanlar ' kapsamında başta Turkcell Hayal Ortağım projemiz olmak üzere birçok farklı alanda çözümler sunuyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz etkinlikle de engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlarla dikkat çekmek istedik. Elbette sadece bugün değil, engelli vatandaşlarımızın hayatını 365 gün kolaylaştırmak istiyoruz. Amacımız ülkemizde görme engelli vatandaşlarımızın hayatın içinde daha fazla yer alması” dedi.
Türkiye Futbol Federasyonu Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy da, ' Türkiye Futbol Federasyonu olarak, ülkemizde engelli futbolunun gelişmesi için çalışmalarımızı arttırarak sürdürüyoruz. Deplasmanlı ligimizin yanı sıra milli takımımız Avrupa Üçüncüsü olarak büyük başarı elde etti. Önümüzdeki günlerde Türkiye Engelli Futbol Ligi ' nin ismi, yeni sezonda Türkiye Sesi Görenler Futbol Ligi olarak değişecek. Bu çalışmamızda bizimle birlikte olan Turkcell ile yeni bir döneme giriyoruz. Görme engelli vatandaşlarımız neler başarabildiklerini bizlere gösteriyorlar. Oyuncularımızın başardıklarına daha da dikkat çekecek olan Turkcell Sesi Görenler Futbol Ligi ve yeni işbirliğimiz hayırlı olsun” diye konuştu.

Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin de yaptığı konuşmada, “Görme vatandaşlarımızın hayatın içinde yer alması için federasyon olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başta görme engelli futbol ve diğer branşlarda bir çok müsabaka ve turnuva gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın sporun içinde yer alması için yaptığımız çalışmaya desteklerinden dolayı Turkcell ' e teşekkür ediyorum. Bu işbirliği ile ülkemizde spora yapan görme engelli vatandaşlarımızın sayısında artış olacağından hiç şüphem yok” şeklinde konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Ufuk Özerten yaptığı konuşmada “2002 yılından bu yana Turkcell ' le sürdürdüğümüz işbirliğini genişletiyoruz. Yeni boyut kazandırdığımız ortak çalışmamız sayesinde Türkiye ' de engelli futboluna daha fazla dikkat çekeceğimize ve farkındalık yaratacağımıza inanıyoruz. Futbolumuz daha renkli olacak, görme engelli futbol ile ülkemiz futbolu daha da değer kazanacak. İnanıyoruz ki, millilerimiz 2016 ' da Paralimpik Oyunları ' nda ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek” dedi.

MİLLİLERİMİZ AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ

Turkcell ' in artık ana sponsor olarak destek vereceği, 2012 Londra Olimpiyatlarına katılma başarısı gösteren Görme Engelli Milli Takımımız, İtalya'nın Loana şehrinde 8 ülkenin katılımıyla 12-24 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılan Görme Engelliler B1 Futbol Avrupa Şampiyonası'nda B1 Futbol Milli Takımı, Almanya'yı 1-0 yenerek Avrupa 3.'sü olmuştu. Turkcell, teknolojik işbirliğinin yanı sıra Görme Engelli Futbol Ligi ' ne adını verirken 2016 Paralimpik Oyunları yolunda Avrupa Üçüncüsü B1 Milli Takımı ' nın da yanında olacak.
4 Aralık 2013 Çarşamba günü yayınlandı