Hastanede radyolog, salonda eskrim antrenörü - VAN: - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi Radyoloji Bölümü'nde çalışan Aziz Saydu'un çalışması - Hasta röntgen filminin çekilmesi - Saydut'un çalışmasından görüntüler - Hastaneden ayrılış - Gençlik Spor İl Müdürlüğü Ferdi Sporlar Merkezi'ndeki çalışmalardan detaylar - Saydut'un öğrencilere verdiği eğitimler - Hastanede radyolog, salonda eskrim antrenörü - Hastanede radyoloji teknisyenliği, salonda eskrim antrenörlüğü yapan Aziz Saydut, önce kendi çocuklarına bu sporu öğretmek için başladığı çalışmalara başka çocukları da dahil ederek Van 'da eskrimin yaygınlanmasına katkı sunuyor - Eskrim antrenörü Aziz Saydut: - "Devlet Tiyatrosu'nda eğitim alırken, tiyatro hocasının eskrim yaptığını öğrendim. Ondan eğitim alarak eskrime başladım. 2010 yılında Van 'a eskrim antrenörü getirdik ama fazla durmadı. Başka antrenör de bulamayınca eskrim antrenörü olmaya karar verdim" - "Hem çocuklara ücretsiz antrenörlük yapıyorum hem de veteranlar kategorisinde müsabakalara katılıyorum. Yeterli sayıda malzememiz olmadığı için turnuvalara her öğrencimi götüremiyorum"KONYA (AA) - MUHAMMED ALİ AKMAN - Radyoloji teknisyenliğinin yanı sıra eskrim antrenörlüğü de yapan 42 yaşındaki Aziz Saydut, önce kendi çocuklarına bu sporu öğretmek için başladığı çalışmalara başka çocukları da dahil ederek Van 'da eskrimin yaygınlaşmasına katkı sağlıyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde çalışan ve sınırlı imkanlarla ülke genelinde düzenlenen şampiyonalara çocukları yanına alarak katılan Saydut, kendilerine destek verilmesi halinde bu sporun birçok ilde yaygınlaşacağına inanıyor.Yaklaşık 18 yıl önce tiyatro eğitimi aldığı hocasının aynı zamanda eskrim yaptığını öğrenen ve bu spora başlayan Saydut, 7 öğrenciye antrenörlük yaparak eskrim sporunun ilde yaygınlaşması için çalışıyor.Türkiye Eskrim Federasyonu'nun Kastamonu ve Adıyaman'da açtığı antrenörlük eğitimlerine de katılan Saydut, kasım ayında Ankara'da yapılacak antrenörlük eğitimine de katılarak, bilgi ve tecrübesini geliştirmeyi hedefliyor. - "Eğitim alarak eskrime başladım"Türkiye Eskrim Federasyonu tarafından düzenlenen turnuva için Konya'ya gelen Saydut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlu Limen Berat (10), öğrencileri Ömer (10) ve Fatma Berfin Çiftçi (8) ile yarışmaya geldiklerini, diğer oğlunun ise yaşı tutmadığı için müsabakalara çıkamadığını söyledi.

Sporun kendisi için büyük bir tutku olduğunu, aynı zamanda tenis sporuyla da uğraştığını belirten Saydut, "1998'de tenise başladım, 2009 yılında tenis antrenörü oldum. 2000 yılında Devlet Tiyatrosu'nda eğitim alırken, tiyatro hocasının eskrim yaptığını öğrendim. Ondan eğitim alarak eskrime başladım. 2010 yılında Van 'a eskrim antrenörü getirdik ama fazla durmadı. Başka antrenör de bulamayınca eskrim antrenörü olmaya karar verdim." diye konuştu.
İlk olarak iki çocuğuna bu sporu öğrettiğini anlatan Saydut, şöyle devam etti:"Büyük oğlum belli bir seviyeye gelince, ulusal müsabakalara götürmeye başladım. Bir arkadaşım da bizim yarışmalara katıldığımızı duyunca iki çocuğunu eskrim öğrenmesi için bana gönderdi. Daha sonra 3 çocuğun daha katılımıyla Van 'da eskrim sporu öğrenen öğrencilerin sayısı 7'ye yükselmiş oldu. Umarım bu sayı önümüzdeki günlerde artarak devam eder." - Turnuvalara katılmak maddi imkan gerektiriyorSaydut, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün kısıtlı imkanları ölçüsünde kendilerine destek verdiğini ancak bu desteğin yeterli olmadığını ifade etti.
Eskrim için özel kıyafet ve aletlerin gerektiğini ayrıca turnuvalara katılmanın da belli bir maliyetinin olduğunu vurgulayan Saydut, sözlerini şöyle sürdürdü:"Hem çocuklara ücretsiz antrenörlük yapıyorum hem de veteranlar kategorisinde müsabakalara katılıyorum. Yeterli sayıda malzememiz olmadığı için turnuvalara her öğrencimi götüremiyorum. Yol ve diğer masrafları, kendi bütçemizden karşılamamız da bazı öğrencilerimin turnuvalara katılmasına engel oluyor." - "Komşu illerdeki çocuklara da örnek olacaktır"Saydut, amaçlarının eskrim sporunu Van 'da daha fazla kişiye tanıtmak olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:"2007 - 2011 yıllarında eskrim Van temsilciliği yaptım. İmkanlar ölçüsünde altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz. İldeki birçok insan Van 'da eskrim sporu yapıldığını bile bilmiyor. Bizim yaptığımızı öğrenenler çok şaşırıyor. Eskrim kelimesini ilk defa duyanlara kılıçla yapılan bir spor diye anlatmaya çalışıyoruz. Biz bu sporda başarı kazandıkça daha fazla insanın eskrime ilgi duyacağını düşünüyorum. Gençlik ve Spor Bakanımızdan Van 'da eskrim sporuna destek vermesini istiyoruz. Eğer imkanlarımız artarsa daha fazla Van lı bu spora başlayacaktır. Bu durum, komşu illerdeki çocuklara da örnek olacaktır."
2010 Yılı Yarışmaya Geldik Şampiyon Öğrenciler 2009 Yılı 

28 Eylül 2018 Cuma günü yayınlandı