Akdağ: 'Türkiye'de 10 senede 8 milyon yeni istihdam oluşturmuşuz' - ERZURUM

Akdağ: "Türkiye'de 10 senede 8 milyon yeni istihdam oluşturmuşuz" - ERZURUM - Ziyaretten görüntü - Detaylar - Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın konuşması - Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ: - "Türkiye'de 10 senede 8 milyon yeni istihdam oluşturmuşuz. Avrupa'nın bütün ülkelerinin oluşturduğu istihdamdan daha fazla. Türkiye'nin genç bir nüfusu var ve sürekli olarak yeni iş alanı açmak zorundasınız. Her yıl işgücüne katılan 1 milyon insan var" - "İş yapma kolaylı açısından Türkiye dünya bankası sıralamasında 190 ülke içinde 60. sırada idi ve 10 senedir de böyleydi. Bu sene inşallah 30. sıradan daha iyi bir sıraya geçeceğiz" - "Türkiye'den yurt dışına toplam olarak gönderilen yardımlar ABD'nin yıllık dış yardımlarına, insani yardımlarına denk hale geldi. Bunu batılılar anlamıyorlar, Türkiye'de de anlamayanlar var"ERZURUM (AA) - Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Türkiye'de 10 senede 8 milyon yeni istihdam oluşturmuşuz. Avrupa'nın bütün ülkelerinin oluşturduğu istihdamdan daha fazla. Türkiye'nin genç bir nüfusu var ve sürekli olarak yeni iş alanı açmak zorundasınız. Her yıl işgücüne katılan 1 milyon insan var." dedi.
Recep Akdağ, beraberindeki Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mevlüt Doğan ve İl Sağlık Müdürü Mahmut Uçar ile Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EESOB) Başkanı Rasim Fırat'ı makamında ziyaret ederek, esnaflarla görüştü.Akdağ, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, ramazan ayının bütün ülkede çok farklı iklim oluşturmasına rağmen Erzurum 'da başka güzel olduğunu söyledi.

Ramazan günlerinde ekmek, sıcak çorba, içecek su bulamayan ve sıkıntı çeken kardeşlerin hatırlanması gerektiğini aktaran Akdağ, "Şükürler olsun Türkiye'de bu tablolarla artık karşılaşmıyoruz." dedi.
Akdağ, hükümetçe yapılan sosyal yardımların Türkiye'de yılda 40 milyara dayandığını belirterek, şunları kaydetti:"Türkiye ve bu millet, yurt dışında Arakan'dan tutunda Yemen'e ve Filistin'e kadar dünyanın her yerine, hükümetimizin, bütçemizin imkanlarıyla yardım götürüyor. Türkiye'den yurt dışına toplam olarak gönderilen yardımlar ABD'nin yıllık dış yardımlarına, insani yardımlarına denk hale geldi. Bunu batılılar anlamıyorlar, Türkiye'de de anlamayanlar var."Ülkenin 2017'yi yüzde 7,4 büyümeyle geçirdiğini hatırlatan Akdağ, 2018'in ilk çeyreğinde de büyük bir büyüme sağlayacaklarına inandığını belirtti.
- "Önce niyeti düzelterek siyaset yapmak lazım"Akdağ, hükümet olarak esnaflarla ilgili yenilikleri düşünmedikleri zamanları olmadığını aktararak, şu ifadeleri kullandı:"Esnaf emeklilerimizin maaşları AK Parti iktidar olmadan önce muhtemelen 200 liranın altındaydı. Biz, ilk olarak oradan başladık, çünkü en altta kalan oydu. Esnaflarımız bu ülkenin olmazsa olmazı, en önemli varlıklarıdır. Esnaflarımız Türkiye'nin en dinamik gücüdür. Önce niyeti düzelterek siyaset yapmak lazım. Bundan sonra da böyle olacak. Türkiye'de 10 senede 8 milyon yeni istihdam oluşturmuşuz. Avrupa'nın bütün ülkelerinin oluşturduğu istihdamdan daha fazla. Türkiye'nin genç bir nüfusu var ve sürekli olarak yeni iş alanı açmak zorundasınız. Her yıl işgücüne katılan 1 milyon insan var." - Türkiye'de iş yapmak kolaylaştıAkdağ, son kabinede başbakan yardımcısı olarak yatırım ortamını iyileştirme görevinin de olduğunu hatırlatarak, "Belki yakında şirket kuranınız yok ama 3 - 5 güne şirket kurulamazdı. Şimdi İstanbul gibi büyük bir metropol kentte bile 20 dakikada ya da yarım saatte şirket kurabilirsiniz. İş yapma kolaylı açısından Türkiye dünya bankası sıralamasında 190 ülke içinde 60. sırada idi ve 10 senedir de böyleydi. Bu sene inşallah 30. sıradan daha iyi bir sıraya geçeceğiz." diye konuştu.
Bunun için çok çalıştıklarını aktaran Akdağ, sözlerini şöyle tamamladı:"Uluslararası örgütler bu sıçramaya ve ilerlemeye gerçekten müthiş takdirle baktılar. Nasıl ki zamanında sağlıkta dönüşüm programıyla bütün dünyanın takdir ettiği büyük bir dönüşümü gerçekleştirdiysek iş yapma kolaylığı açısından da bunu gerçekleştiriyoruz. Bu senenin ekim ayında çıkacak rapor için hedefimiz ilk 30 ülke arasına girmek, 2019'un ekim ayında yayınlanacak raporda da ilk 20 ülke arasında yer almayı hedefliyoruz."
Başbakan Yardımcısı Dünya Bankası Sosyal Yardım Bakan Yardımcısı İnsani Yardım 

8 Haziran 2018 Cuma günü yayınlandı