Türk Flüt Sanatçısı Şefika Kutluer İngilizleri Büyüledi

Dünyaca tanınmış Türk flüt sanatçısı Şefika Kutluer, İngiltere konserlerinin sonuncusunu Grosvener Chapel ' de verdi.Konsere, Büyükelçi Ünal Çeviköz ve eşi Emel Çeviköz ' ün yanısıra çok sayıda davetli katıldı. İngiltere'de toplam üç konser veren flüt sanatçısı, 27 Ocak'ta Lincoln Performing Arts Centre ' de klavsen eşliğinde bir resital gerçekleştirdi. Mozart ve Bach ' ın eserlerini seslendiren sanatçıya klavsende David Wright eşlik etti.
İngiltere Avusturya Yunus Emre Lincoln Bach 


Programına Türkiye ' nin İngiltere Büyükeliçiliği Rezidansı'nda protokol davetlilerinin katıldığı bir konserle devam eden sanatçı, son olarak Grosvenor Chapel deki resitali ile Londra turunu tamamladı.

Sanatçı, İngiliz müzik severlere büyülü bir müzik şöleni yaşattı.

Şefika Kutluer, 1979 Ankara Devlet Konservatuarı ' ndan mezun olduktan sonra eğitimine Viyana ve Roma ' da Cecilia Akademisinde devam etti. Eğitimin ardından Ankara Devlet Konservatuarı ' nda flüt öğrentmenliğine başladı. Sanatçı aynı zamanda birbiri ardına aldığı başarı ödülleri ile adını dünya çapında duyurdu. Viyana Uluslararası Flüt Yarışması birinciliği, 1995 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü, İtalyan Devlet Nişanı, devlet sanatçısı ünvanı, Avusturya Liyakat Nişanı gibi bir çok ödül ve ünvanın sahibi oldu.
2012 yılında UNICEF'in ' İyi Niyet Elçisi ' seçilen Kutluer, gerçekleştirdiği yardım konserleri ile bir çok kişinin hayaline ulşamasına destek oldu.

Toplam 16 CD'ye imza atan sanatçı, Sony Classical tarafından çıkarılan ' Carmen Fantasy ' adlı albümü ile ' Altın CD ' ünvanını alarak en iyi albümler arasında yerini aldı.
Şefika Kutluer Londra konserleri hakkında yaptığı değerlendirmede, “Lincoln ' de sanat merkezinde çaldık. Benim daha evvel yaptığım Bath CD'sinin repartuarını istediler, çünkü Amerikan Record Guide tarafından yılın en iyi albümleri arasında yer aldı. Bath reartuarındakı eserler çok zor, dolayısıyla önemli bulunuyor. Aynı zamanda bu konserlerde Sufi müziğinden de örnekler verdim ve Yunus Emre ' nin felsefesini anlattım seyircilere ve bu da çok ilgi çekti, bu da benim tarafımdan çok memnun edici oldu. Bu gece bu güzel mekandakı konserimizde yine Bath ' tan çok guzel örnekler vereceğiz ve aynı zamanda Anadolu'nun felsefesini anlatan Yunus Emre ve Ekrem Zekiun ' un eserlerine de yer verecegiz” açıklamasındaSanatçı İngiliz müzikseverlerle bir araya gelen sanatçı İngiltere'nin kendisi için önemli hakkında ' benim çaldığım altın flütüm İngiliz flüt ustaıs Albert Cooper tarafından tasarlandı. Kendisi çok meşhur ve benim için özel tasarladığı bu flütün benim için anlamı büyük. Severek çalıyorum. Ayrıca İngiltere Flarmoni Orkestrası ile dünya ninnileri adında bir albüm hazırladık. İngiltere'de çok sayıda konser verdim ancak benim için bu iki konu büyük önem taşıyor ' ifadelerini kullandı.
' Doğu-Batı Buluşuyor ' festivalinin mimarı olan Şefika Kutluer, bu yıl dördüncüsünü düzenleyecekleri festival ile hem dünya maziklerini Ankara'da müzikseverlerle buuşturduklarını, hem de Anadolu müziğini tanıtma şansı yakaladıklarını söyledi.
30 Ocak 2013 Çarşamba günü yayınlandı