Yaptığı Dijital Saat Bomba Zannedilince Tutuklandı

(TEKSAS) - KENDİ YAPTIĞI DİJİTAL SAAT BOMBA ZANNEDİLEN MÜSLÜMAN ÇOCUK TUTUKLANDI
Mark Zuckerberg Hillary Clinton Massachusetts Barack Obama Beyaz Saray 


TEKSAS - Ahmed Muhammed isimli 14 yaşındaki Sudan asıllı bir öğrencinin okula götürdüğü el yapımı dijital saat bomba sanılınca Amerikan polisi tarafından kelepçe takılarak tutuklandı.


ABD ' nin Teksas eyaletinin Irving kentindeki MacArthur Lisesi ' nde öğrenim gören 1 ' inci sınıf öğrencisi Ahmed Muhammed (14) okula götürdüğü kendi yapımı olan dijital saat okul yetkilileri ve polis tarafından bomba sanılınca tutuklandı. Muhammed arkadaşlarının gözü önünde kelepçelenerek tutuklandı. Evde yaptığı saati mühendislik dersinde öğretmenine gösteren Ahmed öğretmeninin takdirini aldı. Daha sonra yanlış anlaşılabileceği gerekçesiyle öğretmeni tarafından saati kimseye göstermemesi istenen Ahmed küçük bir devre kartı üzerine dijital gösterge ve güç kaynağı ile yaptığı basit saati çantasına koydu. Daha sonraki derste saatin alarmının çalması üzerine saati çantadan çıkarmak zorunda kalan Ahmed, düzeneği gören öğretmeni tarafından okul yönetimine rapor edildi. Okul yönetiminin de durumu polise bildirmesi üzerine okula gelen polis Ahmed ' i önce boş bir sınıfta sorguladı.

Daha sonra kelepçeleyerek karakola götürülen Ahmed ' in sorgusuna karakolda devam edildi ve parmak izi alındı. Ahmed, durumun anlaşılması üzerine daha sonra serbest bırakıldı.
Serbest bırakılmasının ardından ailesi ile birlikte basın açıklaması yapan Ahmed Muhammed, “Saati öğretmenimi etkilemek için yaptım. Saatin tehdit unsuru olduğunun düşünülmesi üzücüydü. Olayın ertesi günü de okulda tutuklandım” dedi. Muhammed, tutuklanmasının yanı sıra 3 gün okuldan uzaklaştırma cezası aldığını belirterek okulunu değiştireceğini söyledi. Muhammed ayrıca en büyük hayalinin dünyanın en iyi teknik üniversitesi olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ' ne (MIT) gitmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Basın açıklamasının ardından evinde yaptığı saati tanıtan Muhammed, “Bu tür devre kartları kullanılıyor. Bunlar merkezi işlemci birimleri, bunları mikro lehim demirleriyle lehimliyorsunuz. Ama bu işlem biraz zor. Sanırım o kısmı iyi yapamadım” ifadelerini kullandı. Ders sırasında saatinden ses gelmesi ve hocanın sesin kaynağını merak etmesi üzerine yaptığı saati gösterdiğini açıklayan Muhammed, “ ' Ses benim alarmlı saatimden geldi ' dedim, ama o ' Bu daha çok bombaya benziyor ' dedi ve saati elimden aldı” diye konuştu.

Polis şefi Larry Boyd basına yaptığı açıklamada, okul yetkilileri ve polisin cihazın bomba olmadığı konusunda hemen emin olmak zorunda olduklarını ve sonrasında Muhammed ile ilgili yaptıkları soruşturmanın çocuğun toy haliyle bir hata yapıp yapmadığını anlamayı amaçladığını kaydetti. Boyd, okul yetkilileri ve polisin son zamanlarda artan okul saldırılarından öğrencileri korumak için şüpheli gördükleri saate yönelik önlem almaları gerektiğini bildirdi. Boyd, soruşturma sonucunda kırmızı alarm verilecek herhangi bir kanıt bulunmadığını da sözlerine ekledi. Bir basın mensubunun “Saati yapan çocuk beyaz olsaydı da aynı şekilde davranır mıydınız?” sorusuna Boyd, “Tavrımız aynı olurdu” cevabını verdi.

Muhammed ' in kelepçeli fotoğrafının sosyal medyada yayılmasına tüm dünyadan tepki geldi. ABD başkanlığı adayı Hillary Clinton ve oyuncu Russell Simmons gibi isimler sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarda Muhammed ' e olan desteklerini ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Güzel saat Ahmed. Saati Beyaz Saray ' a getirmek ister misin? Senin gibi bilimi sevmeleri için daha fazla çocuğa ilham vermeliyiz. Amerika ' yı muhteşem kılan budur” yorumunu yazdı.

Serbest bırakılmasının ardından ailesi ile birlikte basın açıklaması yapan Ahmed Muhammed, tutuklanmasının yanı sıra 3 gün okuldan uzaklaştırılma cezası aldığını belirterek okulunu değiştireceğini söyledi. Sosyal medyadan kendisine destek çıkan herkese teşekkür eden Muhammed, Barack Obama ' nın daveti üzerine “Beyaz Saray ' a gidecek misin?” sorusuna “Evet, gideceğim” cevabını verdi.

Facebook ' un kurucusu Mark Zuckerberg ise Ahmed'i paylaştığı bir mesajla Facebook'a davet etti. Zuckerberg, “Güzel bir şeyler inşa etme yeteneği ve hırsı olan kişiler alkışlanmalı, tutuklanmamalı. Ahmed, ne zaman istersen Facebook ' a gelebilirsin. Seninle tanışmayı çok istiyorum. İnşa etmeye devam” şeklinde sosyal medyadan tepkisini dile getirdi.
Beyaz Saray Basın Sözcüsü Josh Earnest olayla ilgili yaptığı açıklamada “Bu olayda Ahmed ' in öğretmenlerinden bazıları onu yüzüstü bıraktılar. Bu çok kötü ama bu ders çıkarabileceğimiz olayın ardından hiçbir şey için geç değil. Önyargılarımızdan arınmak için vicdanlarımızı sorgulamalıyız” sözlerini kullandı.

Sosyal medyadan kendisine destek çıkan herkese teşekkür eden Muhammed, Barack Obama ' nın daveti üzerine “Beyaz Saray ' a gidecek misin?” sorusuna “Evet, gideceğim” cevabını verdi.
Barack Obama Hakkında
Amerika Birleşik Devletleri'nin devlet başkanı Barack Obama; ilk olarak 4 Kasım 2008'de yapılan 2008 ABD başkanlık seçimleri'nde ABD'nin 44. devlet başkanı seçilmiş ve 20 Ocak 2009 tarihinde bu görevi George W. Bush'tan devralmıştır. 6 Kasım 2012 tarihinde yapılan 2012 ABD başkanlık seçimlerinde Mitt Romney karşısında seçimi kazanıp Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığına ikinci kez seçilmiştir. ABD tarihindeki ilk siyahî devlet başkanıdır. Yaş...
devamı
17 Eylül 2015 Perşembe günü yayınlandı