Üniversite hayali için seyyar kuruyemiş tezgahı başında yaktığı ateşle sokak lambası altında ders çalışıyor

Seyyar kuruyemiş tezgahından görüntü
Emekli Maaşı Otobüs Durağı Ders Çalış Öğretmen Sokak Lambası 

-Furkan Bilgi’nin ateş başında ve sokak lambası altında ders çalışmasından görüntü
-Furkan Bilgi’nin test sorularını çözmesinden görüntü
-Kuruyemiş tezgahını düzenlemesinden görüntü
-Mehmet Zair Bilgi’nin tezgah başında çalışmasından görüntü
-Furkan Bilgin röportajı
-Mehmet Zair Bilgin röportajı
-detay görüntüler

( DİYARBAKIR -ÖZEL) DİYARBAKIR

- Diyarbakır’da İmam Hatip Lise son sınıf öğrencisi Furkan Bilgin, üniversite hayali için seyyar kuruyemiş tezgahında babasına yardım ederek yaktığı ateş başında ve sokak lambası altında ders çalışıyor. 2 evladı üniversite okuyan ve imkan olmadığı için oğlunu dershaneye gönderemeyen Mehmet Zait Bilgin, emekli maaşı yetmediği için seyyar kuruyemiş tezgahı açtı. İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi Furkan Bilgin, babasının Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesinde otobüs durağında açtığı kuruyemiş tezgahına bakarken, maddi imkanlar el vermediği için okul çıkışından sonra soğuk havalarda babasına yardım ederek, bir yandan da yaktığı ateş başında ve sokak lambası altında hedefi olan resim öğretmenliğini kazanmak için gece gündüz ders çalışıyor. “Hedefim resim öğretmenliğini okumak” Furkan Bilgin, lise 4’de gittiğini, okuldan sonra hem dersime çalıştığını hem de babasına yardım ettiğini söyledi.

Bilgin, “Beş kardeşiz, bir ablam ve bir ağabeyim ikisi de üniversite okuyorlar. Ben de sınava hazırlanıyorum, son seneyim. İki kardeşimden bir tanesi ortaokulda, diğeri de ilkokul okuyor. Maddi sıkıntı yaşıyoruz. Beş kardeş olduğumuz için, ağabeyimle ablam da okudukları için durumlar elvermiyor dershaneye gidemiyorum. Okuldan sonra eve gidiyorum, yemek yiyorum. Biraz dinlendikten sonra babamın yanına geliyorum. Daha sonra tezgahı toparlayıp eve gidiyoruz. Buraya geldiğim zaman vaktimi böyle değerlendiriyorum. Ders çalışıyorum, üniversiteye hazırlanıyorum. İlerideki hedefim resim öğretmenliğini okumak. Soğuk havada burada durmak zor oluyor” dedi.
“Onu dershaneye gönderebilmek için imkanımız yok” Mehmet Zair Bilgin, emekli ve beş çocuk babası olduğunu belirterek, çocuklarını okutmaya çalıştığını kaydetti.
Bilgin, “Hasbel kader kış gününde bu tezgahın başında bekliyorum. Çocuklarımın geleceği için elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorum. Biraz sıkıntı çekiyoruz maalesef. Çocuklarım ikisi üniversite, biri lise son sınıf. İnşallah o da yakında üniversiteli olacak. Onu dershaneye gönderebilmek için imkanımız yoktur. İki çocuk okuyor, onların ayrı bir masraf ve külfeti var. Beş çocuk hele bu devirde okutmak çok zordur. Emekli maaşımızla geçinmeye çalışıyoruz. Maalesef emekli maaşımız kira, aidattır elektriktir, sudur anca bunları karşılayabiliyor. Bu tezgahta ne çıkarsa odur. Dershaneye gidemiyor. Gitme gibi bir durumu olsaydı burada olmazdı zaten. Dershaneye gidemediği için, bana da üzüldüğü için, bir iki saatini bana ayırıyor. Amacım ilk önce inançlı insan olsunlar, ailesine, milletine, memleketine faydalı evlat olsun” şeklinde konuştu.

2 Ocak 2020 Perşembe günü yayınlandı