- Paris'teki Ulu Camii Derneği Başkanı Çelebi: 'Biz Müslümanlar İçin Bir Zaferdir'

Çelebi konuşma

( PARİS ) - Paris'teki Ulu Camii Derneği Başkanı Çelebi: "Biz Müslümanlar için bir zaferdir" PARİS
Ağlama Duvarı Dünya Kupası Başkent Nitelik Şahit 


- Fransa'nın başkenti Paris'in yakın banliyösü Goussainville’deki Ulu Camii Derneği Başkanı Mustafa Çelebi, Türkiye’nin girişimiyle Birleşmiş Milletler'de dün oylanan Kudüs tasarısını değerlendirdi. Ulu Camii Derneği Başkanı Mustafa Çelebi, Kudüs'ün Müslümanlar için ve tüm dinler için önemli bir yer olduğunu belirterek, “Çünkü Kudüs’te sadece Müslümanlar ve Yahudiler, Hristiyanlar yok. Tabii ki tüm dinlerden mensup insanların yaşadığı bir bölge. Kendi konumuna göre çok ağır bir şeye sahip. Dünkü oylama hakikaten biz Müslümanları sevindiren bir olay. Çünkü orada ABD’nin baskısına rağmen 128 'evet' çıkması, 9 üyenin 'hayır' demesi 35’in de 'çekimser' kalması ve bu yönde oy kollanılması bizleri mutlu etmiştir. Dünyanın hepsinin 'evet' yönünde BM kararlarını onaylayacak nitelikte olmasını isterdi. Ama buna rağmen bu biz Müslümanlar için bir zaferdir” dedi.
“Türkiye açısından da bir zafer olarak görüyoruz” Türkiye’nin Kudüs tasarısıyla ilgili girişimini değerlendiren Çelebi, “Osmanlı dönemini de ele alacak olursak, orada Osmanlı döneminde hiçbir zaman problem yaşamayan farkı dinden insanların yaşadığı kutsal bir bölge. Şimdi burada ağlama duvarının olması, kutsal mezarların olması Kubbet-üs-Sahra ile Mescid-i Aksa'nın orada olması, farklı dinden insanların barış içerisinde uzun yıllar yaşaması zaten bize farklı bir mesaj vermiş oluyor. Haliyle Türkiye’miz ve ülkemizin yöneten insanlarında böyle bir misyonu üstlenmesi bir çağrıyı Birleşmiş Milletlere yapıp da oylamaya sunulmasını sağlaması Türkiye açısından da bir zafer olarak görüyoruz” diye konuştu.
Dünkü oylamanın bölgede büyük bir zafer sevincine neden olduğunu vurgulayan Çelebi, “İnsanlar sevinçlerini dışarıya öyle bir yansıttı ki sanki bir dünya kupası maçı ya da Türkiye’nin bir başka ülkeyle yaptığı savaşın zaferi gibi karşıladılar. Müslümanların zaferini kutlayıcı sevinç nidaları attılar. Buna şahit olduğumu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı. Dün, Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını eleştiren “Kudüs tasarısı”, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamaya katılan 172 ülkenin 128’i kabul oyu kullanırken, 9 ret, 35 çekimser oy kullanıldı.
22 Aralık 2017 Cuma günü yayınlandı