Köselerli Yörükleri şölende buluştu

Bayraklar ve kurulan kıl çadırlardan görüntü
Siyasi Partiler Siyasi Parti Akkale Ekonomi Davul Zurna 

-Davul zurna ekibinin sunumu
-Halay çekenlerden görüntü
-Halay arasında mikrofanda şarkı söyleyenler
-Halay çekilen alandan genel görüntü
-Erdemli Köselerli Mahallesi Muhtarı Kemal Çevik ile röp.
-74 yaşındaki Elmas Çevik ile röp.
-Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile röp.
-Toprakkale Yörük Türkmen Derneği Başkanı Kemal Karalar ile röp.
-Katılımcılara plaket verilmesi

( MERSİN )- Toros Dağları'nın zirvesindeki Sarıpınar Yaylası'ndaki şölende Yörükler davul zurna eşliğinde halay çekerek gönüllerince bir gün geçirdi MERSİN

- Mersin'in Erdemli ilçesinde Köselerli Yörükleri tarafından '4. Geneneksel Yörük Şöleni' gerçekleştirildi.
Toros Dağları'nın zirvesinde Karaman yolu üzerinde Sarıpınar Yaylası'ndaki şölende Yörükler davul zurna eşliğinde halay çekerek gönüllerince bir gün geçirdi. Geleneksel hale getirilen şölende Yörükler tanışmayı ve kaynaşmayı amaçlıyor. Erdemli Köselerli Mahallesi Muhtarı Kemal Çevik, "Aydın'dan aslımızın türeyip Mut'tan, Çukurova'ya yayılan Köselerli Yörükleri'nin birleşip tanışma açısından orta nokta olan Erdemli'nin Sarıpınar Yaylası'nda her yıl tanışma kaynaşma etkinliği düzenlemekteyiz. Bu etkinlik ise giderek büyümekte ve bizde sevinçle yapmaktayız. Geçmiş kültürlerimizi geleceği taşımaktır en büyük amacımız" dedi.
Elmas Çevik ise "Erdemli Köselerli Yörükleri'ndeniz. 74 yaşındayım ben. Keçi ile koyun ile uğraşıyorum, çocuk yaşımdan beri. Bu şenlikleri de çok güzel buluyoruz" diye konuştu.
Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise Erdemli'nin bir sahil yüzünün yanında bir de Toros Dağları kısmının bulunduğunu belirterek, Yörüklerin ekonomik hayata büyük katkısının olduğunu söyledi.

Tollu, "2 bin 2 bin 500 rakımda insanlarımız ciddi bir üretim yapıyor. Erdemli küçükbaş hayvan üretimi bakımından Mersin'in en büyük potansiyeline sahip bir konumda. Ciddi bir üretimimiz söz konusu. Bu da hem ailelerin bütçesine katkı sunuyor, hem de ülke ekonomisine çok ciddi bir katkı sunuyor" dedi.
Toprakkale Yörük Türkmen Derneği Başkanı Kemal Karalar ise, geçmişi olmayanın geleceğinin olmayacağını belirterek, Yörük Türkmen derneklerinin bugün Kuva-i Milliye ruhu ile çalıştığını kaydetti.
Şölene MHP Mersin Milletvekilleri Olcay Kılavuz, Baki Şimşek, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ile siyasi partiler ile dernek temsilcileri, Yörük Türkmen aileleri katıldı.
(HSY-
25 Temmuz 2021 Pazar günü yayınlandı