Görme engelli genç kız 'wattpad' uygulaması yardımı ile roman yazdı

Fatmanur'un telefonla oynaması
Görme Engelli Özel Üniversite Eşit Ağırlık Üniversite Sınavı Görme Engelliler 

-Fatmanur'dan genel ve detay görüntüler
-Fatmanurla röp.
-Yayınevi sahibi Aşir Alkaç ile röp.
-Baba Hasan Benli ile röp.

( HATAY ) Görme engelli genç kız "wattpad" uygulaması yardımı ile roman yazdı- Doğuştan yüzde 95 görme engelli olan Fatmanur Benli’nin roman yazma hayali gerçekleşti HATAY

- Hatay'da doğuştan görme engelli Fatmanur Benli, Wattpad uygulaması yardımı 350 sayfalık bir roman yazdı. Hatay'ın Yayladağı ilçesi Bezge Mahallesinde yaşayan doğuştan görme engelli Fatmanur Benli'nin 'Yalnız' adlı romanı yakında Kitapotağı yayınevi aracılığı ile okuyucuları ile buluşacak. Görme engeline rağmen hayata sımsıkı sarılan okumayı öğrenen Fatmanur, görme engelliler okuluna giderek Braille alfabesi sayesinde de kendini iyice geliştirdi. Uygulamaya sesli komutla yazı yazan ve eserinin yazılarını 2 yılda tamamlayan Fatmanur'un kitabı, Wattpad uygulaması üzerinden 20 bin kişi tarafından okundu. En büyük hayalinin yazar olarak kitap çıkartmak olduğunu belirten Fatmanur, "Hayalim yazar olmaktı. Duygularımı paylaşmak adına kitap okuma uygulaması Wattpad'da birkaç satır yazmaya çalıştım. Yazdıkça yazdım benim için oldukça zor oldu. Eserim psikoloji tarzında genç bir kızın iç dünyasını anlatıyor. Bir yazara aşık gen kız aşkının imkansız olduğun düşünüyor ama yine de sevmekten vazgeçmiyor konusu bu şekilde. Yaklaşık 350 sayfa olan yazılarımı kitaba dönüştürme hayalim için internet üzerinden güvenebileceğim bir yayın evi araştırıyordum ve yayın evine ulaştım bana çok mütevazi davrandılar ve destek oldular kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.
“ikinci hayalim üniversitede psikoloji okumak” Engellilerin bir şeyler başarabildiklerini insanlara kanıtlamak istediğinin altını çizen Fatmanur Benli, "Bu kitap daha çok insanlara ulaşsın ki başarabileceklerini umut ederek yaşasınlar istiyorum. 3 yıldır üniversite sınavına giriyorum ama matematik yapamadığım için eşit ağırlık puanım düşük geliyor ve devlet okullarına giremiyorum eğer bu kitaptan satış olursa özel üniversitede psikoloji okumak istiyorum" diye konuştu.
“Gözlerim için umutluyum” Doğuştan yüzde 95 görme engelli olan Benli, tedavi için Ankara'da özel bir hastaneye gittiklerini, doktorların 2018 yılında gözlerinin daha iyi görebilmesi için bir gelişme olabileceğini söylediklerini belirterek umutla beklediğini ifade etti.
Yayınevi sahibi Aşir Alkaç ise Fatmanur'un kendilerine sosyal medya üzerinden ulaştığını ve kendilerinin de destek olduğunu belirtti.
Yayladağı kaymakamlığının da destek verdiği roman kitabının baskısının bir ay içerisinde tamamlanacağını ve Türkiye geneli dağıtımının yapılacağını söyledi.

“Devletimizden destek bekliyoruz” İki çocuğunun da doğuştan görme engelli olduğunu belirten baba Hasan Benli ise, yılmadan yıkılmadan çocuklarını büyüttüklerini belirterek, "Kızım kitap yazmak istedi elimizden gelen desteği verdik, bir oğlum bir kızım var ikisi de görme engelli. Doktorlar ikisi içinde umut olduğunu söylüyorlar. Tıp her geçen gün ilerliyor devlet büyüklerimizden çocuklarımın tedavisi için yardım bekliyorum" dedi.

9 Ağustos 2018 Perşembe günü yayınlandı