Etimesgut Belediyesinden yeni bir uygulama

- Genel ve detay

( ANKARA ) -- Eryaman'daki çocuk trafik eğitimi ile öğrenciler trafik kuralları konusunda bilinçlendirilecek ANKARA
Trafik Kuralları Yerel Yönetimler Trafik Eğitimi Lise Öğrenci Yerel Yönetim 


- Etimesgut Belediyesi tarafından Eryaman'da inşa edilen Atatürk Meydanı Çocuk Trafik Eğitim Alanı altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Ülkemizin en önemli sorunları arasında yer alan trafik kazalarının önlenmesi amacı ile sürdürülen çalışmalar kapsamında Ankara Etimesgut Belediyesi de örnek bir eğitim programını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Türkiye’de ilk kez geniş bir alanda inşa edilen ve yakın bir tarihte hizmete alınacak olan çocuk trafik eğitimi alanında ilk, orta ve lise öğrencilerine trafik kuralları konusunda eğitim verilmesi amaçlanıyor. Hemen hemen her gün yürekleri yakan trafik kazalarının yaşanmasının ardından önemi bir kez daha artan eğitim, yerel yönetimleri de harekete geçirdi. Bu bağlamda, eğitimin öneminin bilinci ile hareket eden Etimesgut Belediye başkanlığının Eryaman'da inşa ettiği Atatürk Meydanı Çocuk Trafik Eğitim Alanı altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Eğitim alanının hizmete alınması öncesinde yapılan çalışmaları değerlendiren Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Satılmış, yaklaşık 4 dönümlük bir alan içinde bulunan trafik eğitimi çalışmaları ile belirli bir program dahilinde, anaokulu, ilk, orta ve lise öğrencilerinin trafik bilinci ile donatımının amaçlandığını söyledi.

Her yıl terör olaylarından daha fazla insanın, meydana gelen trafik kazalarında kaybedildiğine dikkat çeken Satılmış, bu anlayıştan hareketle, trafikte eğitimimin çocuklarımıza daha ilkokul çağında verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Satılmış, eğitime ilişkin şu bilgileri verdi: ''Ankara'nın en gelişmiş yerleşim alanları arasında yer alan Eryaman’da bulunan hatıra ormanı, eğitim ve spor tesisleri ile Eryaman Emekli konağı ve buraya bağlı sosyal tesislerinin bulunduğu alanda inşa edilen çocuk trafik eğitim ile ilk etapta Etimesgut ilçesinde bulunan öğrencilerin eğitimini amaçladık. Şimdiden çeşitli i okullara bu konuda bilgi vererek taleplerini almaya başladık. Söz konusu eğitim alanında çeşitli özellik ve boyutlarda 15 adet aracımızla öğrencilerimize trafik bilincini aşılamayı hedefliyoruz. Öncelikli olarak altyapı çalışmalarımız büyük ölçüde tamamlandı ve ilk eğitim faaliyetlerine hava koşullarının elvermesi halinde Mart veya Nisan ayı içinde başlayacağız. Ayrıca çok amaçlı olarak kullanılan bu alanımızda öğrenci velilerinde yaralanabileceği çeşitli sosyal tesislerimizde halen hizmetini sürdürmektedir. Bir yandan öğrenciler trafik eğitimini alırlarken diğer yandan veliler ise sosyal tesislerimizden yararlanabileceklerdir.'' Çocuk Trafik eğitimi alanında eğitime alınacak öğrencilerin konularında uzman kişiler tarafından eğitileceğini de ifade eden Cemal Satılmış, söz konusu alanın inşasının da tamamen belediyenin öz kaynaklardan karşılandığını belirtti.
Eryaman Sosyal Tesisler Müdürü Ömer Faruk Yazıcı’da, trafik eğitim alanının yanısıra inşası büyük ölçüde tamamlanan Atatürk Meydanı’nın da yakın bir tarihte hizmete alınacağını vurguladı. (İLK-
21 Ocak 2018 Pazar günü yayınlandı