Erdoğan: İki maymunu oynuyorlar

Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyaretinin öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Cumhurbaşkanlığı Yaşar Kemal Merkez Bankası Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan 


Konuşmasında hayatını kaybeden usta yazar Yaşar Kemal için başsağlığında bulunan Erdoğan, çözüm sürecinde gelinen tarihi 'silah bırakma çağrısı' mesajını değerlendirdi.

Erdoğan ' Burada silahı bırakması gereken bölücü terör örgütünün mensuplarıdır. Burada güvenlik güçlerimizin silahı bırakması bekleniyorsa bu hayaldir. Güvenlik güçlerimizin silahının hedefi huzurdur. Asker de silah bıraksın deniyorsa böyle saçmalık olmaz' dedi.

Faizle ilgili soruda ise Erdoğan'ın hedefinde yine Merkez Bankası vardı.

İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

Bu hassas süreçte bize büyük sorumluluklar düşüyor. Her fırsatta bir araya geliyoruz. Görüşmelerimiz akan kanan durması noktasında istişareye imkan sağlayacaktır. Suudi Arabistan'la ilişkilerimize her zaman özel önem verdik. Arzu ve hedefimiz ilişkilerimizin daha da ileriye taşınması ve derinleştirilmesi.

YAŞAR KEMAL'İN ÖLÜMÜ

Yaşar Kemal'in vefatını burada sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum. Ailesi ile acılarını paylaştım. Kendisine Allah'tan rahmet, edebiyat dünyasına da başsağlığı diliyorum.

SİLAHSIZLANMA ÇAĞRISI

Silahların bırakılması çağrısı çok çok önemli bir beklentiydi. Çözüm süreciyle devam eden ve bunu artık noktalayalım diye hasretle beklediğimiz bir çağrıdır ama çağrılar güzeldir aslolan uygulamadır. Bu araziye ne kadar yansıyacak? Mart seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yansımadı. Temenni odur ki yapılan açıklamaların arkasında durulur.

Burada silahı bırakması gereken bölücü terör örgütünün mensuplarıdır. Burada güvenlik güçlerimizin silahı bırakması bekleniyorsa bu hayaldir. Güvenlik güçlerimizin silahının hedefi huzurdur. Asker de silah bıraksın deniyorsa böyle saçmalık olmaz.

Bugün İmralı'ya gidenlerin açıklamaları farklı, eş başkanının açıklamaları farklı. 2 maymunu oynuyorlar. Bunların oturmuş bir ilkesi yok. Aynı olmadığına göre burada herhalde hükümetin kendini check etmesi değil onların kendilerini check etmesi gerekir.

Samimiyet testini açık ve net göreceğiz. Uygulama, uygulama, uygulama.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARINA TEPKİ

Faiz konusundaki duruşumu biliyorsunuz. Burada faizci bir yaklaşım içerisinde olan arkadaşlarımız var bir de faizin karşısında olan arkadaşlarımız var. Bugün 1 puan faizin zararı 2.5 milyon dolardır. Burada faiz lobisinin tehdidi var. Bunu kim savunuyorsa faiz lobisinin kulu, kölesidir ve vatana ihanet etmektedir.

SİSİ İLE BİR ARAYA GELECEK Mİ?

('Arabistan'da Sisi ile bir araya gelecek misiniz?' sorusuna) Şaka yapıyorsun herhalde. Böyle bir şeyin olması için çok ciddi , olumlu istikamette adımların atılması lazım.
Recep Tayyip Erdoğan Hakkında
Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu. Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplu...
devamı
28 Şubat 2015 Cumartesi günü yayınlandı