Beşiktaş Belediye Başkan Vekili seçimi - İSTANBUL

- Beşiktaş Belediyesi başkan vekili seçiminden detaylar - Tahir Doğaç'ın oy kullanması ve konuşmasıBeşiktaş Belediye Başkan Vekili seçimi - Beşiktaş Belediye Başkan Vekilliğine, CHP'nin adayı Tahir Doğaç seçildiİSTANBUL (AA) - İçişleri Bakanlığı tarafından Murat Hazinedar'ın görevden uzaklaştırılmasının ardından, Beşiktaş Belediye Başkan Vekilliğine, CHP'nin adayı Tahir Doğaç seçildi.Beşiktaş Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen seçimde, CHP grubu Tahir Doğaç'ı aday gösterirken, AK Parti grubunun adayı İsmail Akyıldız oldu. Belediye Başkan Vekilliği için İYİ Parti'den de Ediz Feyiz adaylığını açıkladı.
CHP'nin adayı Tahir Doğaç, seçimde 22 oy alarak ilk turda seçimi kazandı. Diğer adaylar İsmail Akyıldız 2, Ediz Feyiz ise 1 oy aldı. Üç oy ise boş çıktı. 29 üyeli Beşiktaş Belediye Meclisi'nde CHP'nin 26, AK Parti'nin 2, İYİ Parti'nin ise 1 üyesi bulunuyor.Seçimi kazanan Doğaç, kürsüye çıkarak yaptığı konuşmada, "Cumhuriyet tarihimizde çok partili hayata geçiş kadar çok önemli gördüğüm bir karar vardır. Bu karar 24 Ocak 1980 kararlarıdır. Kapitalist piyasa ekonomisine geçiş yapılmış, köyden kente akışı bu geçiş çok artırmıştır. Sistemin sosyal donatısı ve hukuki hayat eksik olduğu için vatandaşların ruhlarında vicdanları yerine vatandaşların cüzdanları geçmiştir." diye konuştu.
Doğaç, Beşiktaş Belediyesi'nin başarılı bir belediye olduğunu belirterek, "Bu koşullar altında, bu şartlar altında elinden gelen her şeyi yapmıştır. Bundan sonra da yapacaktır. Bu siyasi uygulamanın bir an evvel sona erip, hukuki uygulamalar sonucunda Sayın Başkanımızı ve diğer iki meclis üyesi arkadaşımızı aramızda görmek dileğiyle, hepinize saygılar sunarım." dedi.
- Tahir DoğaçDoğaç, CHP tarafından aday gösterilmeden önce Beşiktaş Belediyesi 1. Başkan Vekili görevini üstlenmişti. Ekonomist olan Doğaç, aynı zamanda Beşiktaş Belediyesi'ne ait BELTAŞ İşletmecilik'in yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.İçişleri Bakanlığı'ndan 4 Ocak'ta Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclisi üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil'in Anayasa'nın 127'nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda görevden uzaklaştırıldığını bildirilmişti.
Meclis Üyesi Bild Cüzdan 

11 Ocak 2018 Perşembe günü yayınlandı