Bakan Muammer Güler'den 1 Mayıs Yorumu

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim ' de süren yayalaştırma çalışmaları nedeniyle sendikalara 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için farklı bir alanın önerileceğini, bununda görüşmeler sonunda netlik kazanacağını söyledi.
İçişleri Bakanı 1 Mayıs Taksim Budapeşte Muammer Güler 


Bakan Muammer Güler, Budapeşte Süreci 5. Bakanlar Konferansı ' nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarıyla ilgili bir soru üzerine Güler, “Şu anda Taksim Meydanı ' nda yayalaştırma çalışmaları nedeniyle meydanın hangi durumda olduğunu biliyoruz. Biz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ' nün anlamına uygun, görkemli şekilde ve emekçiler tarafından kutlanmasına büyük önem veriyoruz. Hükümetimiz bu günü Emek ve Dayanışma Günü olarak ilan etti ve akabinde de resmi tatil olarak ilan edildi. 2009 ' dan beri Taksim ' de törenler gerçekleştiriliyor. Bu sene orada fiziki zorluklar var. Bizim görevimiz o tür etkinliklere katılanların ve diğer kişilerin bütün ihtiyaçlarının veya güvenliklerinin sağlanmasına yönelik bir görevdir. TÜRK-İş ' in bir talebi var, DİSK ' in böyle bir talebi olduğunu öğrendik. İstanbul Valimizle görüşecekler, kutlama alanında nasıl bir yöntem izleneceğini görecekler. Kendileri de oradaki zorlukları ifade ettiler. Bu görüşmeden sonra konu belli olur” dedi.

Bakan Güler, dün yaptığı açıklamalara ilişkin ise, “Ben herhangi bir başka bir beyanda bulunmadım. Bu sözlerimi de kamuoyu duydu. Bu sözler üzerinde fazla yorum yapmaya gerek yok” diye konuştu. Güler, “Etkinliklere katılacak insanların da sağlıklı şekilde haklarını kullanmasına yönelik tedbirleri almak hem bizim görevimiz, hem de bu etkinliği yapmak isteyenlerin sorumluluğunda. Buna bir çözüm bulunacaktır” dedi şeklinde konuştu.

İstanbul ' da toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı yerlerin belli olduğunu dile getiren Güler, “İstanbul ' un bu konuda büyük eksikleri var. İstanbul ' da normal hayatı etkilemeyecek bu toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılacak insanların kendilerini özgürce ifade edebileceği, oraya gelen insanların her türlü ihtiyaçlarının karşılanacağı, trafiğin etkilenmeyeceği, hem gidişlerin hem gelişlerin sağlıklı yapılacağı alanlara ihtiyaç var. İstanbul bu tür alanlardan yoksun. Belki Yenikapı ile ilgili yapılan çalışmalar bunu karşılayacak nitelikte olur. Birilerinin haklarını kullanması, başkalarının haklarını kullanmasını engelleyici tarzda olmamalı. Emek ve Dayanışma Günü ' nün anlamına uygun olarak herkes tarafından kutlanması, anlamına uygun etkinlikler yapılması doğaldır” diye konuştu.
19 Nisan 2013 Cuma günü yayınlandı