Babasının bel ağrıları üzerine tasarladığı aparatla ödül kazandı

Baba ve oğul
Liseli Öğrenci Genç Girişimciler Piyasalar Bel Fıtığı Girişimcilik 

-Çocuğun aparatın özelliklerini anlatması
-Aparatı yapan çocukla röportaj
-Detay

( VAN ) VAN

- Van’ın Muradiye ilçesindeki Alpaslan Fen Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Mehmet Emin Kaya, babasının bel rahatsızlığı nedeniyle yaşadığı ağrıları azaltmak için omurga aparatı tasarladı. Erciş ilçesinde yaşayan 6 nüfuslu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Muradiye Alpaslan Fen Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Mehmet Emin Kaya, babasının yaşadığı bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle çektiği acıları azaltmak için bir aparat tasarlamaya başladı.
Konuyla ilgili birçok yerden araştırma yapan Kaya, piyasalarda bulunan ürünleri inceleyip bu ürünlerin kullanım amaçlarını, nasıl kullanıldıklarını, dezavantajlarını ve avantajlarını belirleyip omurga aparatı tasarladı Kaya, tasarladığı bu aparatla Semra-Enver Yücel (SEY) Vakfı tarafından bu yıl ilki düzenlenen Genç Girişimciler Yarışmasına başvurdu. SEY Vakfı tarafından düzenlenen ve Türkiye çapından 200'den fazla liseli öğrencinin başvuru yaptığı yarışmada Kaya; acıyı dindiren ve ağrıyı azaltan omurga aparatı projesi ile gelecek vaat eden özel ödüle layık görüldü.
Mehmet Emin Kaya’nın babası Mahsun Kaya, Erciş’in Kışla Mahallesi’nde ikamet ettiğini belirterek, “Bel fıtığı rahatsızlığından dolayı çok acı çekiyordum. Oğlumda bunu görünce bir şeyler yaymaya çalıştı. Bu omurga aparatını yaptı ve Semra-Enver Yücel Vakfı tarafından özel ödüle layık görüldü” dedi.
Muradiye Alpaslan Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Mehmet Emin Kaya ise girişimcilik üzerine araştırmalar yapmayı sevdiğini belirterek, “Babamdaki bel fıtığı ve bel ağrıları üzerine çeşitli araştırmalar yaptım. Araştırmalarımda hali hazırda piyasalarda bulunan malzemelerin eksik kaldığı noktasını araştırdıktan sonra projemiz Semra-Enver Yücel Vakfı’nın genç girişimciler yarışmasına başvurdum. Yarışmada elde ettiğim başarıdan sonra bana destek vereceklerini, ileriki hayatımda benimle birlikte bu yolda olacaklarını ifade ettiler. Destekler için Semra Enver Yücel Vakfı’na teşekkürlerimi iletiyorum. Devletime ve milletime daha faydalı işlerle hizmetlerde bulunmak benim için en büyük ödüldür. Bel fıtığı ve bel sorunlarına mustarip insanlara çözüm olabilmek benim için şimdilik en büyük mutluluk ve ödül olacak. İleriki hayatımda farklı sorunlara da çözüm bulabileceğim konusunda kendime güveniyorum” şeklinde konuştu.
(MSA-Y)
19 Nisan 2021 Pazartesi günü yayınlandı