Almanya’da emekli oldu, memleketinde çiftçiliğe devam ediyor

çalışmalarından detaylar
Emekli Maaşı Erik Ağacı Efes Felsefe Kahvehane 

-röportaj
-detaylar

( İZMİR -ÖZEL-HD) - Almanya’dan emekli maaşı var ama her günü tarlada geçiyor İZMİR

- 35 yıl Almanya’da çalışıp emekli olduktan sonra memleketi İzmir'in Ödemiş ilçesine kesin dönüş yaparak aileden kalan topraklarda çalışmaya devam eden Nazım Balcılar, “Çalışmak benim için hayat felsefesi, boş durmayı sevmiyorum” dedi.
1973 yılında Almanya’ya fırıncı olarak çalışmaya gittiğini anlatan 74 yaşındaki Nazım Balcılar, 2006 yılında memleketi olan İzmir’in Ödemiş ilçesine kesin dönüş yaptığını belirterek, atadan kalan tarlaları işlemeye başladığını söyledi.

Miras kalan arazilere yenilerini eklediğini belirten Balcılar, “Arazilerime erik ve nar diktim. Şu an bin civarında erik ağacı ile bin 800 civarında nar ağacımız var. Erik ve nar zaman zaman fiyat istikrarsızlığı yaşıyor para kazanamıyoruz. Fakat bendeki çalışma aşkından dolayı ağaçlarla ilgilenmeye devam ediyorum. İyi bir emekli gelirim olmasına rağmen kahvehanede uzun süre oturmayı sevmem. Sohbeti severim ama oyun alışkanlığım olmadığı için güzel havalarda tarlalarımdaki meyve ağaçları ile ilgilenir, onlara yatırım yaparım” diye konuştu.
Çalışmanın güzel bir uğraş olduğunu söyleyen Balcılar, “Herkesin yapabileceği bir şey vardır. Kimse çalışmaktan kaçmasın” şeklinde öğütlerde de bulundu.
6 Şubat 2018 Salı günü yayınlandı