Ahmet Mete Işıkara vefat etti (Deprem Dede)

Ahmet Mete Işıkara vefat etti (Deprem Dede) Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Göztepe-Medical Park Hastanesi'nde hayatını kaybetti.Bir hafta içinde kaybettiğimiz dördüncü isim oldu. Burhan Doğançay, Mehmet Ali Birand, Toktamış Ateş'ten sonra Ahmet Mete Işıkara da hayatını kaybetti... Işıkara, bir süredir solunum yetmezliğinden dolayı genel yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.
Medical Park Hastanesi Göztepe Hastanesi Hastane Son Dizisi Kızılay 


Nefes darlığı, yüksek tansiyon, yüksek tansiyona bağlı kalp yetersizliği ve kalp krizi şüphesi ile hastaneye kaldırılmıştı.

1941 yılında Mersin'de doğan jeofizikçi ve eğitimci Ahmet Mete Işıkara 1999 Gölcük depremi sonrası yaptığı toplumu bilinçlendirme çabaları nedeniyle özellikle dönemin çocuklarının bilincine deprem dede, deprem amca gibi isimlerle de yerleşti.

Ahmet Mete Işıkara, AHDER (Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği)'in yönetim kurulu başkanlığını yapmaktaydı.

Doktoru: Işıkara, çoklu organ yetmezliğinden vefat etti.Kamuoyunda ' Deprem Dede ' olarak da bilinen Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, tedavi gördüğü Medical Park Göztepe Hastanesi'nde akşam üstü hayatını kaybetti. Doktoru, Işıkara'nın çoklu organ yetmezliğinden vefat ettiğini söyledi.

Solunum yetmezliği nedeniyle bir süredir Medical Park Göztepe Hastanesi'nde tedavi gören Işıkara'nın saat 13.25 ve 13.45'te iki kez kalbi durdu. Masajla kalbi yeniden çalıştırılan Işıkara, müdahalelere rağmen 18.50'de hayatını kaybetti. Son olarak 8 Aralık'ta hastaneye yatan Işıkara'nın, 44 günlük tedavi süresince 4 kez yoğun bakım servisinde kaldığı belirtildi. Işıkara'nın doktoru tarafından yapılan açıklamada, ' 44 gün önce hastanemize solunum yetmezliği nedeniyle gelen Işıkara, çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. ' dendi.
Medikal Park Hastanesi Uzman Doktoru Uğur Erol, yaptığı açıklamada, ' Bugün saat 18,50 itibariyle Ahmet beyi kaybettik. Yaklaşık 44 gündür hastanemizdeydi. Çoklu organ yetmezliği gelişti. Ne yazık ki tedaviye cevap vermedi. 4 kez yoğun bakımımızda yattı. Her seferinde çıkardık ama bugün çıkaramadık. Solunum yetmezliği nedeniyle hastanemize geldi ama çoklu organ yetmezliği bunu takip etti. Solunum cihazına bağlıydı hiçbir zaman çıkamadı. Konuşamıyordu. Yazarak anlaşabiliyorduk. Ben ve ekibim adına çok üzgünüz. Elimizden geleni yaptık. Ama ne yazık ki tedavi olmadı. Yazarak anlaşıyorduk. Konuşamıyorduk çünkü solunum cihazına bağlıydı. Geldiğinden beri öyleydi. ' dedi.
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, özellikle Kızılay ailesi ve onların başı olarak çok üzüldüğünü belirterek, ' Uzun yıllardan beri beraber çalıştığımız Işıkara, bizim baş danışmanımızdı. Bizi çok derinden yaraladı. Yokluğuna zor alışacağız. Allah2tan rahmet diliyorum. Hastane ekibine teşekkür ediyorum. Bu bizim cenazemiz sahip çıkacağız. İnşallah Işıkara'nın aziz hatırasına hürmet ederek görevimizi yerine getireceğiz. Türkiye'nin başı sağ olsun. Ciğerimiz yanıyor. ' şeklinde konuştu.

CENAZE ÇARŞAMBA İKİNDİ NAMAZINDAN SONRA DEFNEDİLECEK

Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Işıkara'nın depremin kötü yüzünü insanlara sevdirdiğini belirterek, ' Arkadaşlar bildiğiniz gibi hocamızı 40 dakika önce kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. Işıkara hocamız depremin kötü yanını insanlara sevdiren biriydi. Dolayısıyla özellikle eğitim yönünden çok büyük hizmetleri oldu. Çocuklara depremin bu kötü yüzünü sevdirdi. Ve deprem dede olarak da halkın arasında bir yer edindi. Toplumda Işıkara hocamızın açıklamalarına hep güvendi. Dolayısıyla toplumda iyi bir yer edinmiş sevilmiş bir ilim adamıydı. Ailesine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Son aylarda zaten yoğun bakımdaydı. Konuşmasını yazarak ifade ediyordu. Her zaman depremlerle ilgilenmiştir. Soranlara da makul ve bilimsel cevap vermiştir. Cenaze töreni Çarşamba sabah Kandille Rasathanesi'nde tören yapılacak. Sonra Boğaziçi Üniversitesinde bir tören olacak. Daha sonra Teşvikiye Camisinde ikindi namazından sonra cenaze namazı olacak. Cenaze Feriköy Mezarlığı'na defnedilecek. ' şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın ölümü Twitter da da herkesi yasa boğdu. Deprem dede'nin vefatını öğrenen binlerce kişi üzüntülerini yorumlarıyla paylaştılar.

Deprem dede'nin vefatı üzerine Twitter da binlerce kişi üzüntülerini yorumlarıyla paylaştılar. Ünlüler de Deprem dede'yi unutmadı.

İşte Ahmet Mete Işıkara için atılan o tweet'ler;

Özge Ulusoy ‏@ozgeulusoyresmi

Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara'da vefat etmiş...ne ardarda ne acı dolu gunler...Allah rahmet eylesin ailesine başsağlığı

Bengü ‏@Bengu

Deprem Dede vefat etmiş:(

Demet Akalın Kurt ‏@DemetAkalin

Deprem dede vefat etmis nur icinde yatsin:(

Deniz Seki ‏@denizsekireal

Deprem dedemiz vefat etmis:((( cok uzuldum Sn İSİKARA ailesine sabirlar diliyorum ve mekanincennetolsun deprem dede:((

Mehmet Aslan ‏@Aslnmhmt

Deprem dede prof.dr. Ahmet Mete Isikara'ya Allah'tan rahmet dilerim.Mekani cennet olur ins..

Hakan Hatipoglu ‏@HakanHatipoglu

Başımız sağolsun Ahmet Mete ışıkara bam-ı diğer Deprem Dede... Mekanın cennet olsun

Gökhan Tepe ‏@gokhantepemusic

Deprem dede.. Ömrün bizi aydınlatmakla geçti..Senin de yolun nur, mekanın cennet olsun..

N ‏@nurigergin

Nam-ı değer ' Deprem Dede ' Ahmet Mete Işıkara'yı kaybetmişiz.Huzur içinde uyusun! 2013 pek iyi başlamadı...

m can olmez ‏@florapenia

Asıl deprem şimdi oldu. Güzel uyu Deprem Dede.

yildiz bal ‏@yildizbal2

Bu hafta ne kadar cok degerli ve bilgili insanlarimizi kaybettik:( Allah rahmet eglesin deprem Dede'ye!

Tugba ‏@TugbasSpk

Ahmet Mete Işıkara deprem dede vefat etmis . Vallahi cok uzuldum cok tatliydi Allah Rahmet eylesin

fikran ‏@fikran_

Ocak ayı ocaklara ateş düşürmeye devam ediyor. Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara'yı da kaybettik.

Ecem Yıldırım ‏@ecem_yldrm

2013 kayıplarla başladı, Ahmet Mete Işıkara, namı diğer deprem dede vefat etmiş Allah rahmet eylesin

Esra Koseoglu ‏@esrakoseoglu

Deprem dede de gitti:( ocak ayi yaprak dokumu resmen

Son Dizisi Hakkında
Ertesi gün yedi yaşına basacak olan oğulları Ömer'i, Aylin'in anne ve babasına emanet eden genç çift, baş başa geçirecekleri romantik gecenin heyecanıyla eve gelir. Zamansız gelen bir misafir, bu romantik kaçamağı bölecektir… Selim'in en yakın arkadaşı Halil, gecenin geç saatlerinde Aylin ve Selim'in evinin kapısında belirir… Çocuk yaşta ailesini kaybeden Selim, en yakın arkadaşı Halil'le beraber büyümüştür. Selim ve Aylin'in ailesinin bir parças...
devamı
22 Ocak 2013 Salı günü yayınlandı