2017 yılı Vanlı turizmcilerin yüzünü güldürdü

otellerde iranlı turistlerden görüntüler
Alışveriş Yabancı Turist Yurt Dışı İranlı Turistler Alışveriş Festivali 

-Röportajlar

( VAN - ÖZEL - HD) VAN

- Van’a 2017 yılında İran başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin akın etmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. İran başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışından Van’a gelen turistler, turizmcilerin yüzünü güldürdü. Geçmiş yıllara oranla yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşandığını belirten turizm işletmecileri, 2018 yılından daha da umutlu olduklarını söylediler. 2015 ve 2016 yıllarının turizmciler için zorlu geçtiğini ifade eden kentin beş yıldızlı otellerinden Double Tree By Hilton Van Oteli Genel Müdür Yardımcısı Emrah Ünsal, “Bu iki yıllık zorlu periyottan sonra 2017 yılı bizim için toparlanma yılı oldu. 2017 yılını gayet verimli geçirdik. Gerek ülkede gerek bölgede yaşanan stabilite, doğrudan turizm sektörüne yansıdığından dolayı 2017 yılı beklentilerimizin üstünde geçti” dedi.
2018 yılından da beklentilerinin olumlu olduğunu dile getiren Ünsal, “Turizm sektörü ekonomik ve siyasal gelişmelerden çok çabuk etkilenebilen bir sektör. Dolayısıyla 2018 yılına baktığımız zaman pozitif bir çizgi görüyoruz. Bu yıldan biraz daha fazla potansiyel elde edebileceğimiz, daha fazla verim yakalayabileceğimiz gerek yerli, gerek yabancı turist bazında bir yıl planlıyoruz. Ama bunu planlarken de yine umudumuz 2017’de yaşanan huzur ortamının 2018 ve ondan sonraki yıllarda da sürmesidir” ifadelerini kullandı. "2017 yılı turizm açısından iyi bir sezon oldu" Elite World Van Hotel Genel Müdürü Oktay Aksoy ise, 2017 yılının turizm açısından iyi bir sezon olarak geçirildiklerini vurgulayarak, “2016 yılına baktığımız zaman 2017’nin getirisinin daha iyi geçmeyeceği kanısındaydık. Fakat bizim en büyük pazarımız olan İran pazarı ile birlikte çok iyi bir şekilde 2017’yi atlattık. Turizmin iyi geçmesinde İran pazarının çok büyük etkisi oldu. Bu olumlu etki sadece Van’ı değil, çevresindeki illeri de kapsadı. Umarım bu 2018’de de en iyi şekilde devam edecektir” dedi.
İran pazarının dışında Azerbaycan pazarının da Van’a gelmesi için çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Aksoy, “Özellikle Van Ticaret ve Sanayi Odasının başlattığı çalışmalar ile Azerbaycan ve Iraklı misafirlerin de buraya gelmesi planlanıyor. İnanıyorum ki İran kapısının dışında, Azerbaycan ve Irak kapısının da olması çok iyi olacaktır. Bu 2018 yılını da çok iyi şekilde geçirmemizi sağlayacaktır. 2018 yılının 2017’den daha iyi geçeceği beklentisindeyiz. Bu kapsamda 2018'in ülkemizin en iyi refah düzeyine ulaşmış bir şekilde geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
"Turizmin canlanmasının en büyük nedeni barış ve huzur ortamının sağlanmasıdır" Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman da, 2017 yılında turist sayısında yüzde 42’lik bir artışın olduğunu belirterek, “2015’de oda olarak başlattığımız alışveriş festivalinin büyük etkisi oldu. Mart ve nisan aylarında Nevruz Bayramı’na denk gelen zamanda yapılan bu festival kapsamında her yıl turist sayısında artışa neden oldu. 2014 yılında yurt dışından gelen turist sayımız 186 bin iken; 2015 yılında 202 bin, 2016 yılında 276 bin ve 2017 yılında 392 bin kişi ile sezonu kapatmış durumdayız. Bu da ilimizin bir cazibe merkezi olduğunu kanıtlıyor” dedi.
Turizmin canlanmasının en büyük sebeplerinden birinin barış ve huzur ortamı olduğunun altını çizen Karaman, “Turisti çekmek için huzur lazım. Bu huzur ortamı da şu anda mevcuttur. Bu yatırımlar ve yaptığımız çalışmalarla bunun da gitgide artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
(ATL-MSA-Y)
28 Aralık 2017 Perşembe günü yayınlandı