2. Çukurova Hepatoselüler Karsinoma Kongresi - ADANA

- Toplantıdan detaylar - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Akkız'ın konuşması2. Çukurova Hepatoselüler Karsinoma Kongresi - ÇÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akkız: - "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yıl dünyada 850 bin yeni karaciğer kanseri gelişiyor ve bunların yaklaşık 800 bini karaciğer kanseri nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Yani çok muazzam bir sağlık sorunu"ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Akkız, "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yıl dünyada 850 bin yeni karaciğer kanseri gelişiyor ve bunların yaklaşık 800 bini karaciğer kanseri nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Yani çok muazzam bir sağlık sorunu." dedi.
ÇÜ Tıp Fakültesi ve derneklerin işbirliğiyle düzenlenen, yurtiçi ve dışından farklı disiplinlerden çok sayıda bilim adamının katıldığı 2. Çukurova Hepatoselüler Karsinoma (Karaciğer Kanseri) Kongresi başladı.
ÇÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akkız, bir otelde düzenlenen sempozyumla ilgili yaptığı açıklamada, toplantıda bilgi alışverişiyle karaciğer kanserinin tüm yönleriyle ele alınacağını belirtti.
Toplantının temel özelliğinin sadece bir konuyu tüm yönleriyle başlangıcından, moleküler temelinden en ileri tedavi metotlarına kadar bir bütün içerisinde ele almak olduğunu ifade eden Akkız, bu kapsamda toplantıda kadar farklı disiplinlerden bu alanın en önemli gruplarının yer aldığını söyledi.

- "Küresel anlamda ciddi bir sağlık sorunu"Karaciğer kanserinin sıklığında son zamanlarda dramatik bir yükselme görüldüğünü vurgulayan Akkız, şöyle devam etti:"Sadece bizim ülkemizde bir artış söz konusu değil, tüm dünyada sıklığında belli bir yükselme söz konusu. Karaciğer kanserini oluşturan risk faktörlerinin dağılımı bölgesel farklılıklar gösteriyor. Örneğin Çin, dünyada karaciğer kanseri havuzunun yüzde 50'sini oluşturuyor. Orada en önemli risk faktörü hepatit B virüsü. Bizde de hepatit B virüsü aşağı yukarı karaciğer kanserli olguların yüzde 50, 53'ünü oluşturuyor. Hepatit C bazı ülkelerde örneğin Mısır, Moğolistan'da en sık karaciğer kanserinin nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Gelişmiş ülkelere baktığımızda da alkol dışı yağlı karaciğer hastalığının en önemli risk faktörü olduğunu görüyoruz. Tüm dünyada sıklığında çok önemli bir artış var. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre her yıl dünyada 850 bin yeni karaciğer kanseri gelişiyor ve bunların yaklaşık 800 bini karaciğer kanseri nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Yani çok muazzam bir sağlık sorunu. Sadece ülkemiz açısından değil, küresel anlamda da ciddi bir sağlık sorunu olduğunu söyleyebilirim."Akkız, sigaranın tek başına karaciğer kanserinin gelişmesinde risk faktörü olmadığını ancak mevcut risk faktörlerinin etkilerini arttırarak kanserin gelişmesini hızlandırabildiğini aktardı.Alkolün de karaciğer kanserinin gelişmesinde önemli bir risk faktörü olduğuna işaret eden Akkız, yakın gelecekte en önemli risk faktörünün alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı olacağını, bunun önlenebilmesi için besinlere çok dikkat edilmesi ve hazır yemeklerden uzak durulması gerektiğini kaydetti.
Karaciğer kanserinin tüm yönleriyle farklı oturumlarda ele alınacağı etkinlik, 25 Şubat'a kadar devam edecek.
Alışveriş Hazır Yemek Bilim Adamı Bölgesel Farklılık Karaciğer Kanseri 

23 Şubat 2018 Cuma günü yayınlandı