13 bin kilometreden Gaziantep'e uzanan bakır aşkı

avustralyalı çiftin bakır işlemesi
Avustralya Eğitim Merkezi Beğendik Bakır İşleme Kışla 

-bakırcılar oda başkanından röportaj
-çift ile röportaj
-genel detaylar

( GAZİANTEP - ÖZEL)- Avustralyalı çift 13 bin kilometreden Gaziantep'e bakır öğrenmeye geldi GAZİANTEP

- Avustralyalı çift yaklaşık 13 bin kilometre uzaktan gelerek Gaziantep'te bakır işlemeciliği öğreniyor. Avustralyalı Shireen Tweel ve Spencer Reid çifti binlerce kilometre öteden bakır işlemeciliğini öğrenmek için Gaziantep'e geldi. Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası eğitim merkezinde bakır işlemeciliğine başlayan çift, öğrendikleri zanaati Avusturya’ya taşıyacak. Aslen Lübnanlı olan 29 yaşındaki Shireen Tweel, Gaziantep’in kültürünü ve yemeklerini çok beğendiğini belirtti.
Eşi Avustralyalı Spencer Reid ise, Avustralya’dan buraya gelmek isteyenlerin çok olduğunu ifade etti.
Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık kültürlerini dünyaya tanıttıklarını belirterek, “Bakırın patenti bizde dolayısıyla bunlar bakır öğrenmek istediklerinde işin ehlini buluyorlar. İnternet üzerinden bize ulaştılar. Avusturya nere Gaziantep nere geldiler ve ücretsiz onlara bakır işlemeciliği kursu veriyoruz. Tek isteğimiz burada gördüklerini ülkelerinde anlatmalarıdır. Buraya geldiklerinde çekingendiler ancak bizi tanıyınca misafirperverliğimizi görünce 2 hafta için gelen çift şimdi 3 ay gitmeyeceğiz diyorlar. Biz bakırın üstüne Osmanlı Selçuklu tarihimizin motiflerini çiziyoruz. Bunlara da öğretiyoruz” dedi.
“Bölgedeki meşhur bakır işlemesini öğrenmek için geldim” Shireen Tweel Avustralya'daki nakışların buradaki kadar güzel olmadığını belirterek, “Gaziantep'e olmak çok hoş. Yaklaşık 1 aydır buradayız. Ve Gaziantep'e bir bakır işleme merkezinde çalışmak ve bir beceri öğrenmek çok özel, herkes çok samimi. Avustralya’da bakır işinde çalışıyordum. Ama maharet ve nakışlar Gaziantep’teki güzel işler gibi değildi. Bu yüzden buraya bölgedeki meşhur bakır işlemesini öğrenmek için geldim” “Avustralya’dan daha fazla insan buraya gelmek ister” Spencer Reid Gaziantep kültürünü çok beğendiğini ifade ederek, “ Üç haftadır Gaziantep'teyiz. Bence harika, Gaziantep’in Bakır işleyenlerin mahareti çok önemlidir. Avustralya’dan gelme konusunda, bence daha fazla insan buraya gelmek ister, çünkü Avustralya’da bu yapılmıyor. İnsanlar elleri ile çalışmayı seviyor. Bu sebeple buraya gelip bazı yetenekleri özelikle Gaziantep’teki ustalarından edinmek isterler. Gaziantep’in kültürünü, yemeklerini, geleneklerini çok beğendim” diye konuştu.
2 haftalığına buraya geldiklerini belirten çift, burayı çok beğendikleri için en az 3 ay kalmayı düşündüklerini belirtti.
(LO-Y)
19 Mart 2019 Salı günü yayınlandı